Polska

Nie podniósł szlabanu, już nie pracuje

Polska

Minister Nowak o incydencie na autostradzie
tvn24A4- karetka

- Z tego co wiem osoba, która nie podniosła szlabanu została zwolniona z pracy - powiedział we wtorek minister transportu Sławomir Nowak, pytany o sprawę karetki, której załoga nie mogła przejechać przez bramki na autostradzie A4. Ratownicy wyłamali więc szlaban.

Minister powiedział w TVN24, że wezwał GDDKiA do wyjaśnienia sprawy, a ta zwróciła się do firmy zarządzającej systemem poboru opłat na autostradzie.

- Kapsch ma przekazać odpowiednią ilość boksików do elektronicznego przekraczania i automatycznego otwierania bramek służbom ratowniczym - zadeklarował Nowak. I zapewnił, że na pozostałych odcinkach autostrad system "pobierz bilet i przejedź" działa. - Tu mamy do czynienia z incydentem - zaznaczył minister.

Karetki sforsowały bramki na A4
Karetki sforsowały bramki na A4tvn24

Nie mogli przejechać

Do incydentu doszło na węźle Przylesie, przy wjeździe na A4, w nocy z soboty na niedzielę. Dwie karetki na sygnałach wiozły do Opola dwie poważnie ranne ofiary wypadku, w tym jedną po reanimacji.

Ratownicy podjechali do bramek, nie pobrali biletu i na sygnale stali ok. 2-3 min, czekając, aż obsługa podniesie szlabany. Ostatecznie wyłamali zabezpieczenia i wjechali na A4. Tłumaczyli, że była to sytuacja zagrażająca życiu ciężko poszkodowanych ofiar.

Firma Kapsch uznała jednak, że zachowanie ratowników było "całkowicie nieuzasadnione", bo powinni byli pobrać bezpłatny bilet i bramki otworzyłyby się wtedy same. W poniedziałek po południu GDDKiA zażądała od firmy Kapsch "odsunięcia od pracy osoby odpowiedzialnej za nieotwarcie szlabanu dla karetki w nocy z soboty na niedzielę".

O sprawie jako pierwszy poinformował Kontakt 24. W serwisie możesz zobaczyć także zdjęcia z wypadku.

Autor: mn / Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości