Polska

"Nie ma w tym nic dziwnego". Szef BBN o aferze szpiegowskiej

Polska

Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | SebastianmWywiad ukrywa się pod paszportami dyplomatycznymi

W Europie trwa wojna informacyjna i rutynowa walka wywiadów i kontrwywiadów - ocenił szef BBN Stanisław Koziej. Skomentował w ten sposób zatrzymanie przez ABW osób podejrzewanych o szpiegostwo. - Nie ma w tym nic dziwnego - podkreślił Koziej.

- Walka trwa cały czas, nie trzeba nikomu mówić, że istnieje ogromna siatka wywiadowcza. W każdym kraju każdy wywiad ma swoją siatkę, z drugiej strony jest kontrwywiad. To cały czas się dzieje, cały czas ta gra jest prowadzona - powiedział w radiu RMF FM szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej. Pytany o rosyjską siatkę wywiadowczą Koziej odpowiedział, że nie chce mówić, "czy jest ogromna, czy mała, czy duża". - Na pewno działa, bo trudno sobie wyobrazić, aby wywiad nie działał, tym bardziej, że jesteśmy jednak w bardzo kryzysowej sytuacji w Europie - dodał. Podkreślił też, że efektywności polskich służb nie można mierzyć tym, czy udało się złapać szpiega, czy też nie. - Chodzi o to, czy jest śledzona ta siatka, czy ci agenci są pod kontrolą, czy kontrwywiad wie o tym, jakie informacje oni przekazują - mówił Koziej.

Zwrócił uwagę, że złapanie szpiegów oznacza, że dalsze kontynuowanie ich obserwacji przez służby nie przyniesie korzyści.

Pod dyplomatyczną przykrywką

Szef BBN dodał, że od "dziesięcioleci, można powiedzieć od wieków" wywiad ukrywa się pod paszportami dyplomatycznymi, i gdy uda się szpiega odkryć, to siłą rzeczy musi on zostać wydalony z kraju, w którym zbiera informacje.

- Często jest tak, że sami się wycofują. Państwo samo zabiera takich facetów zdekonspirowanych już tutaj, bo oni zostali publicznie zdekonspirowani, więc nie są przydatni także dla tamtego państwa. Tak że ja bym się tutaj specjalnie temu nie dziwił i patrzył na to jak na rutynową wojnę informacyjną, która trwa w Europie - powiedział Koziej. Szef BBN oświadczył też, że nie znał osobiście zatrzymanego pod zarzutem szpiegostwa oficera WP.

- Nie znam jego nazwiska, to są sprawy operacyjne. Oczywiście mam informacje zgodnie z zasadami, procedurami, ale oczywiście nie możemy o nich rozmawiać - mówił dziennikarzowi Koziej.

Dodał też, że jemu jako polskiemu żołnierzowi jest bardzo wstyd za to, że przedstawiciel Wojska Polskiego został zatrzymany za szpiegowanie.

Pytany o szkody, które mogła ponieść Polska w związku z działalnością szpiega, Koziej odpowiedział, że to zależy od tego, gdzie był on ulokowany i do jakich informacji miał dostęp. Podkreślił jednak, że w tej sprawie należy poczekać na zakończenie działań prokuratury.

Zatrzymani ws. szpiegostwa

W piątek w Warszawie prokuratury wojskowa i apelacyjna mają oficjalnie poinformować o zarzutach szpiegostwa postawionych dwóm zatrzymanym w środę przez ABW osobom. Zbierze się też sejmowa speckomisja, która chce od szefów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego informacji w tej sprawie. W środę ABW zatrzymała starszego stopniem oficera Wojska Polskiego, który pracował w MON, oraz cywila - prawnika pracującego w stołecznej firmie, z podwójnym obywatelstwem - Polski i Rosji. Obaj mieli pracować na rzecz Rosji. Sprawy prowadzone osobno przez prokuratury cywilną i wojskową zostały skoordynowane i zatrzymania zostały przeprowadzone równolegle.

Cywil miał być od kilkunastu miesięcy w kręgu zainteresowania służb. Oficer miał być śledzony od dwóch miesięcy.

W środę przeszukano pomieszczenia zajmowane przez wojskowego z MON oraz przez cywila, a w czwartek przeprowadzano ich przesłuchania. Kodeks karny przewiduje za szpiegostwo od roku do 10 lat więzienia.

Autor: mac//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Sebastianm

Raporty:
Pozostałe wiadomości