Polska

"Nie ma 40 szabel Gowina"

Polska

"Nie ma 40 szabel Gowina"
TVN 24Grzegorz Schetyna

- Platforma zrobi wszystko, żeby nie było wojny o aborcje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN 24 Grzegorz Schetyna. Były marszałek Sejmu dodał, że dzisiejsze głosowanie ws. projektu zaostrzenia prawa dotyczącego aborcji to "wypadek przy pracy".

Sejm skierował dziś do dalszych prac projekt ustawy autorstwa Solidarnej Polski, zaostrzający przepisy dotyczące aborcji. Głosowało za tym m.in. 40 posłów PO i 19 PSL.

"Nie będzie dalszego ciągu"

Grzegorz Schetyna powiedział, że Platforma Obywatelska będzie bronić kompromisu dotyczącego ustawy aborcyjnej z 1993 roku. - Nie wrócimy do problemu aborcji, bo on przywróci wojny i podziały - stwierdził Schetyna. Były marszałek Sejmu zapewnił, że PO to "partia która będzie bronić kompromisu". - Obiecuję wszystkim, że nie będzie dalszego ciągu - dodał Schetyna.

"Wypadek przy pracy"

Dzisiejsze głosowanie ws. projektu Solidarnej Polski zaostrzenia prawa dotyczącego aborcji, który poparła część posłów PO nazwał, "błędem przy pracy". - Nie było dyscypliny była prośba ale ona chyba nie wybrzmiała dobrze - stwierdził Schetyna. Polityk PO dodał, że ma "żal dania paliwa partii która ma 2 proc. w sondażach". - W polityce tego się nie robi - dodał.

"Nie ma 40 szabel Gowina"

Schetyna zapewnił, że 40 głosów, które zdecydowało o przyjęciu projektu SP do dalszych prac to nie są "szable Gowina" z konserwatywnego skrzydła PO. - Platforma Obywatelska jest partią konserwatywno-liberalną i to jest jej wielki sukces, jeśli to straci to nie będzie Platformy a mi zależy na tym aby Platforma była dalej taką partią, wygrywała wybory i dawała gwarancje normalności w tym kraju - dodał Schetyna.

Expose premiera

Pytany czy Platforma Obywatelska przeżywa trudne dni, Schetyna odpowiedział: jest, nie chcę powiedzieć na zakręcie, ale jest w przededniu nowego otwarcia. To trochę tak jakbyśmy czekali na nowe przedstawienie, nowy spektakl, bo jesteśmy po pierwszym trudnym roku. Szczególnie w tym ostatnim czasie otrzymaliśmy sporo niezasłużonych ciosów i oczekujemy tego co się otworzy, czekamy na nowy etap.

Były marszałek Sejmu powiedział, że za piątkowe tzw. drugie expose premiera "odpowiedzialność bierze Platforma Obywatelska, klub parlamentarny i Donald Tusk".

PO się nie poddaje

Schetyna komentował, także ostatni sondaż w którym PiS wyprzedziło Platformę Obywatelską. Polityk "zaprzeczył, że jego partia wycofała się". - PiS się zmienił, chce pokazać inną twarz, chce rozmawiać merytorycznie, nie atakuje, nie demonstruje ale Platforma nigdzie nie ucieka, Platforma się nie poddaje, jesteśmy gotowi na nowy rozdział, który otworzy swoim expose premier - powiedział Schetyna.

Były marszałek Sejmu dodał, że Jarosław Kaczyński "nic dzisiaj nie mówi i to jest atut PiS-u". - Nie ma konkretów w debacie z PiS - dodał jednak Schetyna.

"Platforma się nie poddaje i nigdzie nie ucieka"
"Platforma się nie poddaje i nigdzie nie ucieka"TVN 24

Autor: km/fac / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości