Polska

"Nie" dla kandydatury Macierewicza

Polska


Prezydium Sejmu nie godzi się na kandydaturę Antoniego Macierewicza (PiS) na członka komisji ds. nacisków - dowiedziała się TVN24. Macierewicz był kandydatem PiS. Zastrzeżenia złożyła PO. Do wtorku PiS może przedstawić nowego kandydata.

PiS ma tydzień na zgłoszenie nowego kandydata - powiedział marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. - Klub, którego kandydatura została skutecznie oprotestowana przez Sejm, powinien zgłosić kolejną kandydaturę. Kolejną, to nie znaczy tą samą. Mam nadzieję, że PiS zgłosi kandydaturę, która nie wzbudzi żadnych negatywnych emocji - mówił Komorowski.

Macierewicz: PO się mnie boi

Odrzucenie swej kandydatury przewidział Antoni Macierewicz. - PO się mnie boi, bo znam służby specjalne i sposób ich działania - mówił tydzień temu poseł PiS. Zwrócił też uwagę, że ani Służba Kontrwywiadu Wojskowego ani Służba Wywiadu Wojskowego nie są wymieniane w uchwale powołującej komisję śledczą, więc - jego zdaniem - zarzut, że będzie sędzią we własnej sprawie "jest nieprawdziwy".

Platforma zgłosiła zastrzeżenia do kandydatury Macierewicza argumentując, że jako były szef kontrwywiadu wojskowego byłby "sędzią we własnej sprawie" pracując w komisji, która ma zbadać kwestie nacisków na służby.

PiS: to skandal!

Suchej nitki na decyzji Prezydium nie zostawia Prawo i Sprawiedliwość. Przemysław Gosiewski określił ją mianem "skandalu i grandy". - To próba represjonowania posła za to, że był kiedyś członkiem komisji śledczej, że jest osobą dobrze przygotowaną, by pełnić tę funkcję - powiedział Gosiewski. Szef klubu PiS nie odpowiedział na pytanie, czy PiS zgłosi innego kandydata zamiast Macierewicza.

Dera za Macierewicza?

Z decyzją Prezydium nie zgadza się również Arkadiusz Mularczyk. Poseł PiS powiedział jednak TVN24, że Macierewicza może zastąpić Andrzej Dera. - Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła - zaznaczył.

Mularczyk: Dera może zastąpić Macierewicza
Mularczyk: Dera może zastąpić MacierewiczaTVN24

Komisja śledcza ma zbadać sprawę zarzutu nielegalnego wywierania wpływu przez członków rządów, komendanta głównego policji, szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, na funkcjonariuszy policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, prokuratorów i osoby pełniące funkcje w organach wymiaru sprawiedliwości w celu wymuszenia przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków.

PO zarekomendowała do komisji: Stanisława Chmielewskiego, Andrzeja Czumę i Sebastiana Karpiniuka; PiS: Antoniego Macierewicza i Arkadiusza Mularczyka; LiD - Jana Widackiego, a PSL - Mieczysława Łuczaka. PiS przedstawiło zastrzeżenia do kandydatur Karpiniuka i Widackiego, a PO - do kandydatury Macierewicza.

Źródło: TVN24, Fakty TVN

Pozostałe wiadomości