Polska

Nie chcemy religii na świadectwach

Polska


Polacy nie chcą, by oceny z religii były wliczane do średniej na świadectwie - najnowszy sondaż GfK Polonia przedstawia "Rzeczpospolita".

Tylko 36 proc. biorących udział w badaniu opowiada się za tym, by stopień z religii był wliczany do średniej, w tym 16 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak". Z kolei aż 60 proc. jest temu przeciwnych (34 proc. "zdecydowanie nie", 26 proc. "raczej nie").

Wśród uczniów przeciwnych temu jest 64 proc., "za" jest o połowę mniej - 31 proc.

Rozporządzenie o wliczaniu religii do średniej ocen wydał poprzedni minister edukacji, Roman Giertych. Jego następca, Ryszard Legutko, chciał wycofać się z tego pomysłu. Jednak po ostrych protestach Episkopatu (kardynał Stanisław Dziwisz stwierdził, że Kościół "nie chciałby wrócić do czasów walki z religią w szkole", a abp Sławoj Leszek Głódź, zapowiedział, że "jeżeli min. Legutko chce konfliktu i dysharmonii społecznej, to będzie ją miał") rząd podtrzymał rozporządzenie Giertycha.

"Rząd działa zgodnie z postanowieniami Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, w związku z czym ocena z religii będzie wliczana do średniej ocen na świadectwie" - głosi wydany w sobotę komunikat Centrum Informacyjnego Rządu.

Źródło: Rzeczpospolita