Nie boimy się Rosji

Aktualizacja:
 
TVN24Według sondażu "Rzeczpospolitej" Polacy nie boją się Rosji

Prawie dwie trzecie ankietowanych Polaków pozytywnie ocenia decyzję Donalda Tuska o wyjeździe do Moskwy właśnie teraz. Ponad połowa uważa, że za rządów PO stosunki polsko-rosyjskie są lepsze niż za czasów premiera Jarosława Kaczyńskiego - to wyniki sondażu przeprowadzonego przez GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Zdecydowana większość, aż dwie trzecie ankietowanych, chce jednak, żeby Warszawa prowadziła wobec Moskwy politykę bardziej zdecydowaną niż do tej pory. A blisko 80 proc. twierdzi, że Rosja traktuje Polskę jako "kraj gorszy" od siebie.

Polakom nie podobają się również protesty Kremla w sprawie planów budowy w naszym kraju elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Aż 61 proc. uważa, że Rosjanie nie mają prawa się temu przeciwstawiać.

Rosja - państwo autorytarne

Z tej samej ankiety wynika, że blisko dwie trzecie pytanych uważa, że Rosja nie jest państwem demokratycznym, Jednocześnie Polacy nie boją się naszego największego sąsiada, 50 proc powiedziało, że nie obawia się gróźb kierowanych pod adresem naszego kraju przez rosyjskich polityków i generałów.

W cieniu historii

Na stosunkach polsko-rosyjskich najbardziej ciąży historia - uważa 56 proc. badanych w sondażu. Co więcej, aż 52 proc. sądzi, że Rosja musi się rozliczyć ze spraw historycznych, zwłaszcza z Katynia, inaczej dobrych stosunków z Polską mieć nie będzie. Ale też aż 69 proc. jest przekonanych, że powinniśmy wybaczyć Rosjanom zbrodnię w Katyniu. W tej ostatniej kwestii zgodni są i ludzie młodzi, i starsi; różnice między ich odpowiedziami są bardzo niewielkie.

Sondaż przeprowadził GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej" 7 lutego b.r. na reprezentatywnej próbie 500 dorosłych osób.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości