"Nie będziemy śpiewać z Leszkiem Millerem". PiS nie pójdzie na manifestację związków


PiS, w związku z udziałem SLD w manifestacji związków zawodowych 14 września, nie weźmie w niej udziału - zapowiedział rzecznik PiS Adam Hofman. - Nie będziemy śpiewać z Leszkiem Millerem - dodał. Z kolei szef SLD oświadczył, że Sojusz będzie zawsze tam, gdzie walczy się o prawa pracownicze.

- Robienie demonstracji w Polsce przeciwko władzy, w obronie ludzi pracy, z (szefem SLD) Leszkiem Millerem, (liderem RP) Januszem Palikotem, innymi politykami lewicy, jest bez sensu. Jak można śpiewać z Millerem? A po drugie - jak się szerzej na to spojrzy - SLD jest elementem układu rządzącego, prędzej, czy później Miller trafi do Donalda Tuska, dlatego nie chcemy chodzić z Millerem na manifestacje - oświadczył w niedzielę Hofman.

Hofman: Nie wszyscy są źli, zła jest rządowa większość

Ponadto, według rzecznika PiS, manifestacja nie powinna odbywać się przed Sejmem, przeciwko wszystkim. - To nie jest tak, że wszyscy są źli. Złą jest większość rządowa, a większość rządowa, to kancelaria premiera, nie ma co mieszać ludziom w głowach - dodał. Manifestacja 14 września zakończy czterodniowy protest organizowany przez Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność" i OPZZ. Akcja rozpocznie się w środę 11 września, gdy poszczególne branże będą pikietowały sześć ministerstw, a następnie odbędzie się wspólna manifestacja przed Sejmem.

Przez cały czas akcji protestacyjnej przed Sejmem stać będzie miasteczko namiotowe, w którym zaplanowano m.in. panele dyskusyjne i debaty z udziałem organizacji zaangażowanych w protest.

SMS Kurskiego

O tym, że PiS nie zamierza uczestniczyć w manifestacji związków zawodowych mówił w niedzielę rano b. polityk PiS, obecnie europoseł Solidarnej Polski, Jacek Kurski. Według niego politycy PiS otrzymali SMS, w którym poinformowano ich, że "w związku z akcją protestacyjną planowaną przez związki zawodowe 14 września i zapowiedzią uczestnictwa w tych protestach polityków SLD, Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości nie wyraża zgody na uczestnictwo w tej manifestacji członków PiS oraz używanie przez kogokolwiek podczas jej trwania symboli i znaków PiS".

"SLD zawsze będzie tam, gdzie walczy się o prawa pracownicze"

Szef SLD Leszek Miller powiedział w niedzielę, że "SLD zawsze będzie tam, gdzie walczy się o prawa pracownicze, gdzie związki zawodowe starają się uzyskać właściwy poziom ochrony dla milionów zatrudnionych Polaków". - Jak rozumiem PiS będzie tam, gdzie będzie się walczyć o interesy Radia Maryja, bo prezes Kaczyński zapowiedział udział w takim marszu. To jest ta istotna różnica - SLD jest tam, gdzie walczy się o prawa pracownicze, PiS - jest tam, gdzie o interesy Radia Maryja - powiedział szef SLD na konferencji prasowej pytany o udział w związkowej manifestacji. W sms-ie, o którym mówił Kurski, miało być również napisane, że "PiS (w rocznicę marszu w obronie TV Trwam) w dniu 28 września będzie organizatorem wspólnie z Radiem Maryja, mszy dziękczynnej oraz koncertu na Placu Trzech Krzyży w Warszawie". Miller zapowiedział, że we wtorek spotyka się z szefem OPZZ Janem Guzem, by "ustalić strategię postępowania" i wtedy określone zostanie, w których miejscach tego ogólnopolskiego 4-dniowego protestu "SLD się pojawi i weźmie udział".

Cztery dni protestu

Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność" i OPZZ przygotowują czterodniowy protest przeciwko działaniom rządu. Rozpocznie się on w środę 11 września i potrwa do soboty 14 września pod hasłem "STOP - dość lekceważenia społeczeństwa - Ogólnopolskie Dni Protestu". Związkowcy domagają się rzeczywistego, a nie pozorowanego dialogu społecznego, wycofania zmian w Kodeksie pracy, wydłużających okres rozliczeniowy czasu pracy, przyjęcia ustawy wymuszającej szybszy wzrost płacy minimalnej. Chcą odwołania ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza i pozbawienia go funkcji przewodniczącego Komisji Trójstronnej. Chcą też, by rząd wycofał się z obowiązującego już podwyższenia do 67 lat wieku emerytalnego, większych wydatków na pomoc bezrobotnym, ograniczenia stosowania śmieciowych umów o pracę i podniesienia niezmienianych od dawna progów dochodowych upoważniających najuboższych do świadczeń rodzinnych i socjalnych.

Autor: ktom//bgr / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości