Nie będzie zmian w prawie łowieckim? Marszałek Sejmu: projekt należy wycofać

05.01 | Przywileje myśliwych dobrem ponadpartyjnym? PiS chce je poszerzyć
Co zakłada projekt nowelizacji? Materiał "Faktów" TVN

Projekt nowelizacji ustawy o prawie łowieckim zgłoszony przez posłów PiS spotkał się z przeciwem ekologów mówiących o "ponadpartyjnym lobby myśliwskim". Jak poinformował we wtorek wieczorem na swoim profilu na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński, jego zdaniem projekt należy wycofać. Według doniesień 300polityka.pl, władze klubu PiS zdecydowały, że projekt ustawy nie będzie procedowany w obecnym kształcie.

"Projekt nowelizacji ustawy #Prawo łowieckie należy wycofać" - napisał na swoim profilu na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński. W ten sposób skomentował krytykowany przez ekologów projekt zgłoszony przez posłów PiS.

Z kolei jak podał we wtorek wieczorem portal 300polityka, władze kluby PiS zdecydowały, że projekt ustawy nie będzie dalej procedowany w obecnym kształcie. Partia rozważa wniesienie nowego projektu, albo ewentualne "mocne zmodyfikowanie" obecnego".

Jakie zmiany?

Projekt nowelizacji zakłada między innymi dostęp nie tylko do długiej broni dla myśliwych, ale również rewolwerów. Myśliwy z półrocznym stażem, nawet osiemnastoletni, mógłby posiadać taką broń. Zwykły obywatel, aby dostać pozwolenie na broń, musi skończyć 21 lat i udowodnić, że jest mu ona naprawdę niezbędna.

Jeśli nowelizacja weszłaby w życie, myśliwy nie musiałby też co 5 lat odwiedzać psychologa, tak jak musi to czynić obywatel posiadający broń. Oprócz tego posłowie chcieli zapewnić myśliwym mniejszą niż dotąd odległość od zabudowań, w jakiej wolno strzelać - miałoby to być 100 metrów.

Autor: mart/ja / Źródło: TVN 24, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości