Polska

Nie będzie milionów na uczelnię o. Rydzyka kosztem teatrów. PiS wycofało poprawkę

Polska

Aktualizacja:
Nie będzie milionów na uczelnię o. Rydzyka kosztem teatrów. PiS wycofało poprawkę
tvn24Poprawka do budżetu zakładała wsparcie uczelni o. Rydzyka

PiS wycofało w czwartek wieczorem poprawkę do budżetu mówiącą o przekazaniu 20 mln zł uczelni o. Rydzyka. Wcześniej na poprawkę przyjętą przez Komisję finansów publicznych zareagowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Nie może być zgody na to, aby pozbyć się tych środków - powiedziała rzeczniczka. Niekonsultowaną decyzją zaskoczony był Piotr Gliński.

Chodzi o jedną z poprawek zgłoszonych w czasie drugiego czytania do projektu ustawy budżetowej na rok 2016 (druki nr 146 i 194). Pod poprawką mówiącą o dofinansowaniu uczelni ojca Rydzyka, w imieniu klubu PiS, podpisał się poseł Ryszard Terlecki.

Jak przekazał reporter TVN24 Arkadiusz Wierzuk, wieczorem poprawka została formalnie wycofana. Taki wniosek do marszałka Sejmu złożył wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

WNIOSEK O WYCOFANIE POPRAWKI

Rzeczniczka MKiDN: minister Gliński był zaskoczony tą decyzją
Rzeczniczka MKiDN: minister Gliński był zaskoczony tą decyzjątvn24

Wcześniej o tym, że poprawka nie będzie głosowana poinformowała rzeczniczka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Napisała na Twitterze, że "kultura i ochrona dziedzictwa narodowego nie straci 20 mln zł. Poprawka nie będzie głosowana".

Jak mówiła w rozmowie z TVN24 poseł Terlecki nie konsultował z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim zmniejszenia wydatków na teatr i przekazania pieniędzy Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Dodała, że minister Gliński był zaskoczony tą decyzją.

- Patrzymy na ten wniosek, jak na chęć dofinansowania edukacji w ogóle. Takim wnioskom nigdy nie będziemy przeciwni. Natomiast w przypadku ministerstwa kultury, które dysponuje i tak dość skromnym budżetem, kiedy mamy zaplanowane wydatki m.in. na polskie teatry, nie może być zgody na to, aby pozbyć się tych środków i przekazać je na jakikolwiek inny cel - powiedziała.

Komisja poparła 23 poprawki

23 poprawki do projektu budżetu na 2016 rok zgłoszone w drugim czytaniu w Sejmie poparła w czwartek Komisja finansów publicznych. Zakładają one m.in. zmniejszenie budżetu RPO, KRRiT, a wsparcie np. Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

"W części 24 - Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego zmniejszyć wydatki o kwotę 20.000 tys. zł, z tego wydatki na pozostałe zadania w zakresie kultury o kwotę 10.000 tys. zł (rozdział 92105, dotacje i subwencje) oraz wydatki na teatry o kwotę 10.000 tys. zł (rozdz. 92106, dotacje na subwencje), z przeznaczeniem na utworzenie nowej pozycji w części 83 - Rezerwy celowe pt. „Środki na realizację zadań Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (wydatki majątkowe w kwocie 10.000 tys. zł, wydatki bieżące w kwocie 10.000 tys. zł)" - czytamy w treści poprawki.

Korupcja wyborcza?

- Poprawka przeszła głosami PiS bez żadnego uzasadnienia. Po prostu została złożona i przegłosowana. Dziś wieczorem będziemy ją głosowali do budżetu - powiedział szef klubu PO Sławomir Neumann.

- Ta poprawka daje ekstra pieniądze uczelni Tadeusza Rydzyka. 20 milionów dla prywatnej uczelni - stwierdził poseł PO. - Pytanie brzmi, czy to jest zapłata za kampanię wyborczą, czy działanie ojca Rydzyka w kampanii PiS. To brzmi strasznie, ale wygląda to na korupcję wyborczą - ocenił Neumann.

Szczerba (PO): w Polsce jest 379 uczelni niepublicznych
Szczerba (PO): w Polsce jest 379 uczelni niepublicznychtvn24

Podobnego zdania jest poseł PO Michał Szczerba, który powiedział, że poprawka pojawiła się "w ostatniej chwili". - W Polsce jest 379 uczelni niepublicznych i nagle pojawia się w budżecie państwa jedna pozycja: środki na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej. To bardzo zaskakujące i bardzo dziwne, tym bardziej, że na tej samej komisji obcięto o 10 mln budżet Rzecznika Praw Obywatelskich - mówił Szczerba.

Poprawkami PiS przegłosowano przyznanie WSKSiM 20 mln zł

Kilka poprawek wycofanych

Kilka poprawek zgłoszonych przez klub PiS zostało przez samych autorów wycofanych, m.in. zakładająca odebranie 20 mln zł hospicjom w województwie łódzkim i przeznaczenie tych środków na Fundusz Kościelny oraz remonty kilku zabytkowych kościołów.

"W części 83 - Rezerwy celowe w poz. 84 - Hospicja w województwie łódzkim zmniejszyć dotacje i subwencje o kwotę 20.000 tys. zł (likwidacja rezerw), z przeznaczeniem na zwiększenie dotacji i subwencji w części 43 - Wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne w rozdz. 75822 - Fundusz Kościelny, na: uzupełnienie wydatków na składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe osób duchownych, składki na ubezpieczenie zdrowotne duchownych (13.500 tys. zł), remonty zabytkowych obiektów sakralnych oraz wspomaganie kościelnej działalności charytatywno-opiekuńczej (3.500 tys. zł), remont dachu Bazyliki Mariackiej w Gdańsku (2.500 tys. zł), Kościoła parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Św. Antoniego w Braniewie (500 tys. zł)." - czytamy w zaproponowanej poprawce PiS do budżetu na rok 2016.

Poprawka PiS zakładała odebranie funduszy łódzkim hospicjom

Autor: mw,js/kk / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości