TVN24 | Polska

Sejm odrzucił poprawki Senatu o 20-procentowej podwyżce płac dla nauczycieli

TVN24 | Polska

Autor:
momo/
tam
Źródło:
PAP
Polski Ład a pensje nauczycieli. "Są najdelikatniej mówiąc wkurzeni" (rozmowa z 7 stycznia)
Polski Ład a pensje nauczycieli. "Są najdelikatniej mówiąc wkurzeni" (rozmowa z 7 stycznia) TVN24
wideo 2/4
TVN24Polski Ład a pensje nauczycieli. "Są najdelikatniej mówiąc wkurzeni"

Sejm odrzucił w czwartek poprawki Senatu do nowelizacji ustawy Karta nauczyciela dotyczące wysokości podwyżek płac dla nauczycieli. Tym samym średnie wynagrodzenie przedstawicieli tego zawodu wzrośnie od 1 maja o 4,4 procent, a subwencja oświatowa o 1,6 mld zł. Senat proponował, aby średnie wynagrodzenie wzrosło o 20 procent, a subwencja o 10 mld zł.

Za odrzuceniem poprawek senackich głosowało 231 posłów, 218 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Poprawki głosowano łącznie. Nowelizacja trafi teraz do prezydenta.

Nowelizacja Karty Nauczyciela

Zgodnie z uchwaloną pod koniec marca nowelizacją Karty nauczyciela, której projekt przygotowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości, od 1 maja 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli zwiększone ma zostać o 4,4 proc. Zdaniem wnioskodawców umożliwi to podwyżki dla nauczycieli od 1 maja. A to dlatego, że zwiększenie średniego wynagrodzenia nauczycieli umożliwi zwiększenie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli i dodatków do wynagrodzeń.

Czytaj też: Nauczyciel wyciąga pasek. Rekordzistka za godzinę lekcyjną dostała... 16 groszy

W noweli zapisano też, że nauczyciele mają otrzymać podwyżkę najpóźniej do 30 czerwca br., z wyrównaniem od 1 maja 2022 r., i że na ten cel subwencja oświatowa ma zostać zwiększona o 1 mld 671 mln 100 zł. Pieniądze mają pochodzić z rezerwy celowej budżetu państwa, przeznaczonej na zmiany systemowe w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, w tym w finansowaniu zadań oświatowych.

Poprawki Senatu odrzucone. 20-procentowej podwyżki nie będzie

Senat proponował do nowelizacji dwie poprawki. Zgodnie z pierwszą wynagrodzenie nauczycieli miałoby wzrosnąć nie o 4,4 proc., a o 20 proc. Zgodnie z drugą, subwencja na ten cel miałaby być zwiększona nie o 1,6 mld zł, a o 10 mld zł.

- Jest to realizacja postulatów środowiska nauczycielskiego i jest to realny wzrost wynagrodzeń zapewniony w tym roku ponad inflację. Jak wiemy inflacja będzie wynosiła ok. 12 procent, a 4,4 procent zaczyna już stanowić jedynie jedną trzecią, więc jest to realna obniżka wynagrodzeń nauczycielskich - tak poprawki uzasadniał we wtorek w Senacie ich autor senator Wojciech Konieczny (PPS).

Czytaj też: Posłowie PiS proponują podwyżki dla nauczycieli. "Ich wysokość to policzek"

Odpowiadając mu wówczas wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski powiedział, że 20 proc. podwyżka "w obecnych realiach budżetowych wydaje się trudna do zrealizowania". Wskazał na ponoszone z budżetu państwa wydatki związane z pobytem w Polsce uchodźców z Ukrainy.

Odrzucenie przez Sejm poprawek Senatu oznacza, że do prezydenta trafi nowelizacja mówiąca o 4,4-procentowej podwyżce.

Średnie wynagrodzenie nauczycieli

W myśl art. 30 Karty nauczyciela średnie wynagrodzenie nauczycieli jest pochodną wysokości kwoty bazowej dla nauczycieli, określanej co roku w ustawie budżetowej. Obecna kwota bazowa dla nauczycieli wynosi 3537,80 zł. W przypadku nauczyciela stażysty średnie wynagrodzenie wynosi 100 proc. kwoty bazowej, nauczyciela kontraktowego - 111 proc., nauczyciela mianowanego - 144 proc. i nauczyciela dyplomowanego - 184 proc.

Od 2020 roku nie zmieniła się wysokość średniego wynagrodzenia nauczycieli. W ustawie budżetowej na rok 2021 i na rok 2022 również nie zwiększono kwoty bazowej dla nauczycieli.

Na średnie wynagrodzenie nauczycieli składa się wynagrodzenie zasadnicze i wszystkie dodatki do niego. Dodatków jest kilkanaście (wśród nich są m.in. stażowy, funkcyjny, za wychowawstwo, za pracę w trudnych warunkach, za pracę w nocy, za godziny ponadwymiarowe, a także nagrody). Jak wskazują związkowcy, przeciętny nauczyciel dostaje tylko kilka z nich. Wysokość średniego wynagrodzenia nauczycieli jest podstawą do określenia w rozporządzeniu ministra edukacji i nauki wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wysokość części dodatków jest ustalona procentowo na podstawie wynagrodzenia zasadniczego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/ tam

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości