"New York Times": smutek i gniew zjednoczyły Gdańsk

Polska

Gdańszczanie oddają hołd Pawłowi Adamowiczowi tvn24
wideo 2/20

Smutek i gniew zjednoczył Gdańsk po zabójstwie prezydenta Pawła Adamowicza - napisał "New York Times". Amerykański dziennik przewiduje, że śmierć Adamowicza może mieć poważne konsekwencje polityczne dla zaplanowanych na jesień wyborów.

W artykule wskazano na "toksyczny" klimat polityczny i przekonanie wielu ludzi, że nadeszła pora na zmiany w kraju.

- Polaryzacja w Polsce jest absolutnie przerażająca - przytacza dziennik słowa politologa z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Antoniego Dudka. Mówił on, że animozje wszędzie się nasiliły.

Z kolei cytowany przez "NYT" wykładowca akademicki, działacz opozycyjny w PRL i bliski przyjaciel prezydenta Gdańska Aleksander Hall, uznał obecny czas za niezwykły.

- Wierzę, że śmierć Pawła zmieni ludzi w bardziej trwały sposób - ludzie stają się coraz bardziej świadomi tego, do czego może prowadzić mowa nienawiści, i mamy nadzieję, że wielu nie będzie dłużej tolerować takiej agresji - wskazał Hall.

Nawiązanie do Solidarności

Dziennik pisze, że Gdańsk jest jednym z miast należących do bastionów opozycji i większość ludzi obwinia za obecny klimat polityczny Prawo i Sprawiedliwość oraz jej lidera Jarosława Kaczyńskiego.

Zdaniem autorów korespondencji "NYT" korzenie obecnego podziału politycznego można znaleźć już w czasach "Solidarności".

"Pan Kaczyński wraz ze swoim bratem bliźniakiem, Lechem, walczył u boku Lecha Wałęsy, by zniszczyć komunizm. W 1990 roku pomógł bohaterowi Solidarności w zdobyciu prezydentury, a później służył jako szef sztabu Wałęsy. Ale rozeszli się po intensywnej walce o władzę i od tego czasu są wrogami" - pisze "NYT" i dodaje, że zdaniem Kaczyńskiego rewolucja nigdy nie została ukończona, a przywódcy polityczni nie wykorzenili sowieckiej infekcji.

Zjednoczenie po katastrofie smoleńskiej

Nawiązując do tragedii smoleńskiej, w której zginął między innymi prezydent Lech Kaczyński, dziennik odnotowuje, że w jej następstwie naród na chwilę się zjednoczył. Jak dodaje "NYT", wkrótce jednak Jarosław Kaczyński umieścił tragedię "w centrum mitologii partyjnej o męczeństwie i pokrzywdzonym nacjonalizmie".

"New York Times" przytacza jeszcze inną wypowiedź profesora Dudka.

- Mam przyjaciół, bardzo inteligentnych i bardzo dobrze wykształconych ludzi, którzy szczerze życzą sobie śmierci Kaczyńskiego - mówił politolog.

"NYT" wyraża opinię, że nawet jeśli zabójstwo Adamowicza okaże się irracjonalnym aktem szaleńca, istnieje obawa, że coraz gorętsza retoryka może przełożyć się na przemoc.

Cel ataków

Według "NYT" prezydent Gdańska był często celem prawicowych polityków i dziennikarzy, przedstawiających go jako niemoralnego przestępcę, który wpuściłby terrorystów do Polski i stanowiłby zagrożenie dla narodu.

Amerykański dziennik pisze, że Adamowicz poświęcił się zwalczaniu tego, co uważał za siły nienawiści i nietolerancji. Wiosną minionego roku powiedział w jednym z wywiadów, że jego celem jest pokazanie światu, iż Polska to nie tylko Kaczyński. Akcentował, że jego miasto było ośrodkiem tolerancji, witającym imigrantów, gdzie geje oraz lesbijki nie musieli się czuć zagrożeni i obowiązywały wartości będące podstawą liberalnej demokracji.

Jak zauważyła gazeta, w trakcie pogrzebu przywódcy polityczni z innych miast obiecali kontynuować program Adamowicza.

"New York Times" konkluduje korespondencję z Polski słowami arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, który wzywał do wyrugowania języka pogardy z polskiej polityki i z przestrzeni życia społecznego.

Autor: pqv//now / Źródło: PAP

Raporty: