Pierwsze posiedzenie neo-KRS z nowymi przedstawicielami Sejmu. "Nielegalna 15-stka zapamięta to spotkanie"

Autor:
ek
/ ft
Źródło:
tvn24.pl
Gasiuk-Pihowicz: przystępujemy do odbudowy praworządności
Gasiuk-Pihowicz: przystępujemy do odbudowy praworządności
wideo 2/8
Gasiuk-Pihowicz: przystępujemy do odbudowy praworządności

We wtorek odbędzie się pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa z nowymi przedstawicielami Sejmu. W poprzedniej kadencji w radzie zasiadali tylko politycy PiS. Teraz posłowie wybrali czterech polityków dawnej demokratycznej opozycji. "Nielegalna 15-stka na długo zapamięta to spotkanie" - napisała na platformie X Kamila Gasiuk-Pihowicz, członkini neo-KRS z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Na wpis odpowiedziała rzeczniczka KRS Ewa Łosińska. - Posłanka zbroi się na posiedzenie. Zahipnotyzuje jak Kaszpirowski czy od razu zniszczy wzrokiem jak bazyliszek? - zapytała rzeczniczka.

14 listopada Sejm po burzliwej debacie wybrał członków Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) z ramienia Sejmu. To kandydaci dawnej demokratycznej opozycji: Kamila Gasiuk-Pihowicz (246 głosów poparcia) i Robert Kropiwnicki (243) z Koalicji Obywatelskiej, Tomasz Zimoch (246) z Polski 2050 oraz Anna Maria Żukowska (245) z Nowej Lewicy.

Kandydaci klubu PiS - Marek Ast (193 głosy), Arkadiusz Mularczyk (192), Kazimierz Smoliński (192) i Bartosz Kownacki (191) - przepadli w głosowaniu. Miejsca w KRS dla przedstawicieli Sejmu w poprzedniej kadencji zajmowali wyłącznie posłowie PiS.

Pierwsze posiedzenie z nowymi przedstawicielami Sejmu

Pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa z nowymi przedstawicielami Sejmu odbędzie się we wtorek, 21 listopada. "Nielegalna 15-stka na długo zapamięta to spotkanie" - napisała na platformie X (dawniej Twitter) Kamila Gasiuk-Pihowicz.

- Myślę, że to będzie spotkanie, w którym podkreślimy, że przystępujemy do odbudowy praworządności. Ci ludzie zderzą się z rzeczywistością, czyli z tym, że zajmują swoje stanowiska w sposób nielegalny, odbierając Polakom prawo do niezależnych, wolnych od politycznych wpływów sądów. Odbierają też Polakom środki z KPO, na które wszyscy czekamy - mówiła później posłanka, odnosząc się do swojego wpisu.

- Przed nami spotkanie z marszałkiem dotyczące tego pierwszego posiedzenia nielegalnej w dalszym ciągu Krajowej Rady Sądownictwa - dodała Gasiuk-Pihowicz.

Rzeczniczka KRS o Gasiuk-Pihowicz: zahipnotyzuje czy zniszczy wzrokiem jak bazyliszek?

Na wpis zareagowała Ewa Łosińska, rzeczniczka Krajowej Rady Sądownictwa. "Posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz zbroi się na swe pierwsze posiedzenie w KRS. Czy zahipnotyzuje członków Rady jak Kaszpirowski (hipnotyzer - red.), czy od razu zniszczy wzrokiem jak bazyliszek?" - zapytała rzeczniczka.

Do riposty odniosła się Gasiuk-Pihowicz. "To prawdziwe czy fejkowe konto rzecznika neoKRS? Jeśli prawdziwe, to proszę zgłosić się do Mateusza Morawieckiego. Ma wakaty dla politycznych propagandzistów w swoim niby-rządzie" - napisała na platformie X.

CZYTAJ TEŻ: Krajowa Rada Sądownictwa wciąż jest "neo". Jak długo jeszcze?

Piotr Gąciarek, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, został zapytany w programie "Tak jest" o zamiary nowych członków na pierwszym posiedzeniu. - Nie mam kontaktu z politykami, więc tego nie wiem, ale myślę, że nowi posłowie demokratycznej większości zamanifestują swój sprzeciw i brak zgody na dalszą merytoryczną pracę tego pseudoorganu. Jestem ciekawy, co może się wydarzyć, ale im szybciej zakończy ten klub dyskusyjny swoje działanie, tym lepiej dla nas wszystkich - ocenił sędzia.

Sędzia Gąciarek o posiedzeniu neo-KRS: posłowie zamanifestują swój sprzeciw
Sędzia Gąciarek o posiedzeniu neo-KRS:posłowie zamanifestują swój sprzeciwTVN24

Upolityczniona KRS

KRS to konstytucyjny organ, który "stoi na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów", a jego głównym zadaniem jest opiniowanie i przedstawianie prezydentowi kandydatów do powołania na stanowiska sędziów w Polsce.

Procedura wyłonienia spośród posłów czterech członków KRS odbyła się zgodnie z obowiązującym prawem, natomiast wątpliwości prawne budzi sam organ, jakim jest Krajowa Rada Sądownictwa ukształtowana według ustaw znowelizowanych jeszcze przez Prawo i Sprawiedliwość. Zdaniem wielu ekspertów, jest ona upolityczniona ze względu na to, że 15 sędziów powołują w niej politycy.

Gasiuk-Pihowicz: to są pierwsze kroki, które my wprowadziliśmy w stronę praworządności
Gasiuk-Pihowicz: to są pierwsze kroki, które my wprowadziliśmy w stronę praworządnościTVN24

Gasiuk-Pihowicz, jedna z wybranych członkiń neo-KRS powiedziała w TVN24, że trwają prace nad odpolitycznieniem organu. - Czterech przedstawicieli Sejmu zostało wybranych do Krajowej Rady Sądownictwa zgodnie z konstytucją. Za chwileczkę będzie wybranych kolejnych dwóch Senatu, za chwilę także pojawi się kolejny nowy członek Krajowej Rady Sądownictwa, czyli minister sprawiedliwości i to są pierwsze kroki, które my wykonujemy w stronę praworządności, przed nami następne - mówiła w "Faktach po Faktach".

CZYTAJ TEŻ: "To są pierwsze kroki, które my wprowadziliśmy w stronę praworządności, przed nami następne"

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ek / ft

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Dwaj postrzeleni w piątek policjanci znajdują się w stanie krytycznym - przekazał młodszy aspirant Tomasz Nowak z sekcji prasowej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Obaj zostali ranni w głowę.

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia postrzelonych policjantów

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia postrzelonych policjantów

Autor:
ads/adso
Źródło:
PAP

Kierowca, który nie odśnieży odpowiednio swojego samochodu, może stworzyć zagrożenie dla innych. Przewidziana jest za to wysoka kara - mandat o wysokości 3000 złotych. Policja ostrzega i apeluje, by nie jeździć "na czołgistę".

Ogromny mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem. Policja ostrzega

Ogromny mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem. Policja ostrzega

Autor:
ads/adso
Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu, którego miejscami spadnie do 20 centymetrów. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Żółte alarmy przed obfitymi opadami śniegu. Uważajmy

Żółte alarmy przed obfitymi opadami śniegu. Uważajmy

Autor:
anw
Źródło:
IMGW

Trudne warunki pogodowe, szczególnie na Podkarpaciu, spowodowały duże utrudnienia na kolei. W nocy i wcześnie rano w niedzielę opóźnienia niektórych pociągów sięgnęły nawet ponad pięciu godzin.

Śnieżyce i utrudnienia na kolei w Polsce. Nawet sześć godzin opóźnień pociągów

Śnieżyce i utrudnienia na kolei w Polsce. Nawet sześć godzin opóźnień pociągów

Autor:
ads/adso
Źródło:
PKP, tvn24.pl

Węgierski rząd blokuje wypłatę refundacji dla krajów Unii Europejskiej, które wspierają Ukrainę dostawami broni. Polska w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF) czeka na zwrot 800 milionów euro, ale Budapeszt na kolejny przelew nie pozwala.

Węgry blokują przelewy dla Polski i innych krajów Unii Europejskiej za pomoc Ukrainie

Węgry blokują przelewy dla Polski i innych krajów Unii Europejskiej za pomoc Ukrainie

Autor:
ads/adso
Źródło:
PAP

Uwięzionemu opozycjoniście Aleksiejowi Nawalnemu rosyjska prokuratura postawiła nowe zarzuty, tym razem z artykułu o wandalizmie. Poinformował o tym on sam w mediach społecznościowych za pośrednictwem swoich współpracowników.

Aleksiej Nawalny z nowymi zarzutami. "Nie wiem, czy określić to jako smutne, śmieszne czy absurdalne"

Aleksiej Nawalny z nowymi zarzutami. "Nie wiem, czy określić to jako smutne, śmieszne czy absurdalne"

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP

Taka sytuacja dawno nie miała miejsca. Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji, żeby dwóch policjantów dostało postrzał w głowę - mówił w "Faktach po Faktach" Rafał Jankowski, szef Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, komentując piątkowy atak na policjantów we Wrocławiu. Jak stwierdził Robert Sysik, były policjant i antyterrorysta, "jeśli prowadzący sprawę wiedziałby o tym", jak groźna jest osoba zatrzymywana ,"wysłałby tam jednostkę kontrterrorystyczną".

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24, PAP

Maksymilian F. usłyszał zarzuty usiłowania zabójstwa dwóch policjantów. 44-latek został zatrzymany w sobotę rano przez dolnośląskich funkcjonariuszy. W piątek późnym wieczorem mężczyzna zaatakował z bronią w ręku dwóch policjantów. Jak dowiedział się nasz reporter, obaj mają rany postrzałowe głowy.

Maksymilian F. usłyszał zarzuty usiłowania zabójstwa dwóch policjantów

Maksymilian F. usłyszał zarzuty usiłowania zabójstwa dwóch policjantów

Autor:
mm,
pp,
bż/ft,
adso,
b
Źródło:
tvn24.pl, PAP

"Sejm. Nowe otwarcie z marszałkiem Szymonem Hołownią" - pierwszy odcinek takiego podcastu wideo pojawił się w sieci. Internauci mogli zwiedzić salę plenarną wraz z Hołownią oraz Mikołajem Kałuszko z Wszechnicy Sejmowej, czyli - jak wyjaśnił marszałek - działu w parlamencie, który zajmuje się wiedzą o Sejmie. Pokazali "ciemny salonik" i "miejsca na sali z dostępem do morza".

"Ciemny salonik", "miejsca z dostępem do morza". Hołownia oprowadza po Sejmie

"Ciemny salonik", "miejsca z dostępem do morza". Hołownia oprowadza po Sejmie

Autor:
mp/adso
Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto padły dwie szóstki. Główną wygraną odnotowano także w losowaniu Lotto Plus. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z 2 grudnia 2023 roku.

Padły trzy szóstki w Lotto. Jakie liczby wylosowano 2 grudnia 2023?

Padły trzy szóstki w Lotto. Jakie liczby wylosowano 2 grudnia 2023?

Autor:
jr/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Noc z soboty na niedzielę przyniosła intensywne opady śniegu i marznący deszcz południowym regionom Polski. Pogoda dała się we znaki między innymi mieszkańcom Tarnowa. 

Atak zimy na południu kraju. Na drogi wyjechały pługi

Atak zimy na południu kraju. Na drogi wyjechały pługi

Autor:
anw
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Cztery lata temu Edoardo Santini został uznany za najpiękniejszego mężczyznę we Włoszech. Teraz przygotowuje się do kapłaństwa i studiuje teologię. Historię 21-latka z okolic Florencji opisuje agencja ANSA i włoska prasa.

Włochy. Zwycięzca konkursu na najpiękniejszego Włocha postanowił zostać księdzem

Włochy. Zwycięzca konkursu na najpiękniejszego Włocha postanowił zostać księdzem

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP

Zachód będzie musiał zdecydować, czy po marcowych wyborach prezydenckich w Rosji uzna Władimira Putina za legalnego prezydenta. Putin przecież będzie walczył w tych wyborach sam ze sobą – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla Associated Press.

Wołodymyr Zełenski: Zachód w marcu może dokonać przełomu, decydując w sprawie Putina

Wołodymyr Zełenski: Zachód w marcu może dokonać przełomu, decydując w sprawie Putina

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa już od 648 dni. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko planował spotkanie z premierem Węgier Viktorem Orbanem, co miało być wykorzystane przez Rosję w jej operacjach psychologicznych przeciwko Ukrainie. Ukraińscy partyzanci zaatakowali stację paliw sił rosyjskich w okupowanym Melitopolu na południu Ukrainy, niszcząc sprzęt wojskowy i zabijając kilku żołnierzy rosyjskich. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP

Michał Kołodziejczak, lider Agrounii, ma ponad 529 tysięcy złotych oszczędności. Poseł Koalicji Obywatelskiej zarządza gospodarstwem rolnym o wartości 3,1 miliona złotych. Na stronach Sejmu opublikowano oświadczenie majątkowe Michała Kołodziejczaka.

Lider Agrounii w Sejmie. Michał Kołodziejczak pokazał majątek

Lider Agrounii w Sejmie. Michał Kołodziejczak pokazał majątek

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

Raport Szlachetnej Paczki przynosi liczby grozy: prawie dwa miliony Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a niemal co dziesiątego nie stać na wykupienie leków. Pomóc takim osobom ma "Weekend cudów", którego finał już za kilkanaście dni. Co zrobić, żeby wziąć udział w inicjatywie? Wystarczy wejść na stronę Szlachetnej Paczki i wybrać rodzinę, której potrzeby oraz marzenia chcemy spełnić. Na taką paczkę czeka między innymi pani Wanda i jej córka, którym przyda się nowa kuchenka gazowa, pieluchy i słodycze.

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Autor:
Adrianna
Otręba
Źródło:
Fakty TVN

Koronawirus nie tylko atakuje nas w taki sposób, który wszyscy widzą, ale również oddziałuje na nasz układ odporności w dłuższym etapie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Paweł Grzesiowski. Dodał, że czas w chorobach zakaźnych biegnie na naszą niekorzyść. Profesor Joanna Zajkowska zwracała uwagę, że aby uzyskać realną liczbę zachorowań to liczbę zakażeń podaną przez resort zdrowia "trzeba przemnożyć przez wielokrotność".

Trzy główne oczekiwania wobec nowego rządu w sprawie COVID-19. "To musi być bardzo szybko zorganizowane"

Trzy główne oczekiwania wobec nowego rządu w sprawie COVID-19. "To musi być bardzo szybko zorganizowane"

Autor:
mjz//mrz
Źródło:
TVN24

Zatrzymany powinien być dokładnie przeszukany, jeszcze zanim trafi do radiowozu - mówił w studiu TVN24 były policjant Andrzej Mroczek, odnosząc się do piątkowego postrzelenia dwóch funkcjonariuszy we Wrocławiu. Ocenił, że kryminalni mogli zaufać kolegom z innego pionu, którzy wcześniej zatrzymali Maksymiliana F. - Jest dużo pytań dotyczących procedur - dodał ekspert.

Pytania po postrzeleniu policjantów. "Zostały złamane zasady konwojowania"

Pytania po postrzeleniu policjantów. "Zostały złamane zasady konwojowania"

Autor:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Prawdopodobnie ten człowiek miał broń tak zwaną czarnoprochową. (...) Moim zdaniem dostęp do broni w Polsce jest bardzo łatwy, dlatego że broń czarnoprochową każdy sobie może kupić - stwierdził na antenie TVN24 Dariusz Nowak, były funkcjonariusz i rzecznik małopolskiej policji, który komentował sprawę zatrzymania 44-latka ściganego za ciężkie zranienie dwóch policjantów.

"Dostęp do broni w Polsce jest bardzo łatwy"

"Dostęp do broni w Polsce jest bardzo łatwy"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Telewizja TVN24 w listopadzie 2023 roku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym, osiągając 7,2 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. To drugi najwyższy wynik w historii. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN, a w kategorii portali stacji informacyjnych - tvn24.pl.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Wielu Polaków deklaruje, że wybiera książkę na prezent pod choinkę. Chętnie sięgamy zarówno po beletrystykę, jak i biografie, reportaże, literaturę popularnonaukową czy książki historyczne. Rok 2023 obfitował w zarówno polskie, jak i zagraniczne ciekawe premiery. Co wybrać na świąteczny upominek? Podpowiadamy.

10 dobrych książek pod choinkę. Reportaże, biografie i powieści na prezent

10 dobrych książek pod choinkę. Reportaże, biografie i powieści na prezent

Autor:
Anna
Zaleska
Źródło:
tvn24.pl

Co obejrzeć na małym i dużym ekranie? W "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg w każdą sobotę, opowiada w TVN24 o najciekawszych wydarzeniach i premierach ze świata filmów, seriali i muzyki.

Najciekawsze nowości na dużym i małym ekranie. Co warto obejrzeć? "Kadr na kino" w TVN24

Najciekawsze nowości na dużym i małym ekranie. Co warto obejrzeć? "Kadr na kino" w TVN24

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl