Polska

"Nelly Rokita będzie gwiazdą kampanii PiS"

Polska

Aktualizacja:
Rokita jednak znajdzie się w Sejmie?
TVN24/fot. PAP/ Radek PietruszkaRokita jednak znajdzie się w Sejmie?

Nelly Rokita wystartuje w wyborach parlamentarnych z warszawskiej listy PiS - potwierdził w TVN24 rzecznik rządu Jan Dziedziczak.

Dziedziczak: Nelly Rokita będzie gwiazdą kampanii
Dziedziczak: Nelly Rokita będzie gwiazdą kampaniiTVN24

- Nelly Rokita jest osobą o ogromnym kapitale - chwalił żonę byłego lidera opozycji Dziedziczak. Dodał, że z jego informacji wynika, iż Nelly Rokita będzie startowała z drugiego miejsca listy PiS w Warszawie. Żona polityka Platformy Obywatelskiej ma dostać na liście drugie miejsce, tuż za Jarosławem Kaczyńskim. Dalej znajdzie się najprawdopodobniej dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. W piątek wieczorem zebrał się Zarząd Główny PiS, na którym były ustalane listy. Ostateczna decyzja co do ich kształtu ma zapaść do 26 września. Zmian na listach może bowiem dokonać jeszcze prezes partii - premier Jarosław Kaczyński.

Ostatnie słowo ma premier - Listy będziemy ogłaszać dopiero po rejestracji - taka jest decyzja - powiedział dziennikarzom poseł PiS Jacek Kurski po zakończeniu posiedzenia Zarządu Głównego partii. Według niego, nastąpi to około wtorku.

- Zostały dzisiaj przedstawione listy, które w podstawowym zakresie zostały zatwierdzone. Mogą tam być dokonane jeszcze niewielkie zmiany - powiedział z kolei sekretarz stanu w MSZ, poseł PiS Karol Karski. Jego zdaniem, zasadnicze decyzje zostały już podjęte, a ewentualne zmiany będą dotyczyć szczegółów.

- To są cały czas przymiarki i dopóki nie zostaną zarejestrowane przez pełnomocnika wyborczego, to są tylko przymiarkami do list - mówił Kurski. - Dopóki piłka w grze, wszystko się może zdarzyć - dodał. Ostateczna decyzja w sprawie list należy - jak mówił Kurski - do prezesa PiS. - Już Komitet Polityczny się nie będzie zbierał, więc o wszystkim decyduje prezes i tak powinno być - partią powinien rządzić prezes i niech rządzi - mówił Kurski.

Spełniony scenariusz

Politycy PiS już od jakiegoś czasu mówili, że dla Nelly Rokity miejsce na warszawskiej liście się znajdzie. - Listy są dla niej otwarte - podkreślała na antenie TVN24 Jolanta Szczypińska. Jednak nie wszyscy byli równie szczęśliwi z perspektywy współpracy z żoną Jana Rokity. - Ona jest dużą indywidualistką i może być z nią kłopot w Sejmie - utyskiwał jeden z polityków rządzącej partii.

Nelly Rokita kilka dni temu została doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. kobiet. Odbierając nominację mówiła, że nie wie jeszcze, czy zechce wystartować w wyborach. Po jej decyzji Jan Rokita zrezygnował z kandydowania w najbliższych wyborach.

Macierewicz też startuje Również z listy PiS wystartuje szef kontrwywiadu wojskowego Antoni Macierewicz. Nie pojawi się on jednak na liście w Warszawie, ale najprawdopodobniej w Piotrkowie. Start Macierewicza potwierdzali posłowie opuszczający posiedzenie Zarządu.

Termin zgłaszania list kandydatów na posłów i senatorów do obwodowych komisji wyborczych mija w środę o północy.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/fot. PAP/ Radek Pietruszka

Pozostałe wiadomości