Przerwa w stacjonarnej nauce przedłużona, na Warmii i Mazurach specjalne regulacje. Jest rozporządzenie

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
Justyna
Suchecka//rzw
Źródło:
tvn24.pl
Niedzielski: chcemy, żeby w województwie warmińsko-mazurskim nauka w klasach I-III wróciła do trybu zdalnegoTVN24
wideo 2/3
TVN24Niedzielski: chcemy, żeby w województwie warmińsko-mazurskim nauka w klasach I-III wróciła do trybu zdalnego

Od poniedziałku, 1 marca uczniowie klas I-III szkół podstawowych w województwie warmińsko-mazurskim przez dwa tygodnie będą uczyć się w trybie zdalnym tak jak starsze dzieci. W pozostałych rejonach Polski najmłodsi uczniowie nadal będą mieli zajęcia stacjonarne, ale nauka zdalna pozostałych znów została przedłużona. Rozporządzenie ministra edukacji i nauki w tej sprawie zostało opublikowane w piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw.

"W województwie warmińsko-mazurskim sytuacja epidemiczna jest szczególnie trudna, dlatego klasy I-III szkoły podstawowej powrócą do nauki zdalnej. Starsi uczniowie z tego regionu będą uczyć się na dotychczasowych zasadach" – taki komunikat w piątek po południu rozesłało do mediów Ministerstwo Edukacji i Nauki. W piątek wieczorem rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI >>>

Decyzja MEiN o nauce stacjonarnej to potwierdzenie zapowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego związane z tym, że w tym województwie jest największy wskaźnik absencji uczniów w szkołach oraz wskaźnik przejścia szkół na zdalne nauczanie. - O ile w Polsce wskaźnik przejścia na nauczanie zdalne jest niski, wynosi 1-2 procent, to w województwie warmińsko-mazurskim mamy prawie siedmioprocentowy wskaźnik absencji, a jeżeli chodzi o placówki, to prawie 10 procent – poinformował kilka dni temu Niedzielski.

W czwartek w Radiu Wrocław minister edukacji Przemysław Czarnek, pytany o powrót do szkół starszych dzieci, mówił: - To, co się wydarzyło w ciągu ostatnich dni, czyli wzrost zakażeń koronawirusem i sytuacja zwłaszcza w północnych województwach, szczególnie w województwie warmińsko-mazurskim, sprawia, że dzisiaj bardziej martwimy się o to, czy nie będziemy musieli zamykać szkół dla klas I-III w kolejnych województwach. Wszystko zależy od rozwoju pandemii.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Reszta Polski bez zmian

W pozostałych województwach szkoły i placówki na razie będą funkcjonowały tak jak dotychczas, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Od listopada większość dzieci uczy się zdalnie, 18 stycznia (po feriach) do nauczania stacjonarnego wróciły tylko dzieci z edukacji wczesnoszkolnej (klasy I-III).

Niezmienione pozostają zasady dotyczące funkcjonowania szkół i placówek specjalnych. Ponadto w przypadku dziecka niepełnosprawnego lub dziecka, które nie ma możliwości nauczania w domu, również utrzymane zostały dotychczasowe rozwiązania. Bez zmian pozostają też zasady funkcjonowania szkół podstawowych i ponadpodstawowych sportowych, mistrzostwa sportowego oraz szkół z oddziałami sportowymi i oddziałami mistrzostwa sportowego.

Od 1 marca dyrektorzy będą mogli udostępniać pomieszczenia w szkołach i placówkach oświatowych na badania prowadzone przez Instytut Badań Edukacyjnych. "Konieczność wprowadzenia takiego rozwiązania wynika z krajowych i międzynarodowych zobowiązań" – podkreśla biuro prasowe MEiN.

Od środy próbne matury

W środę 3 marca w szkołach - również na Warmii i Mazurach - rozpoczną się próbne egzaminy maturalne przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Egzaminy nie są obowiązkowe, mają funkcję diagnostyczną, dlatego szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik zaapelował, by nie wystawiać uczniom stopni.

Nowa formuła egzaminów maturalnych i ósmoklasistyTVN24

Autor:Justyna Suchecka//rzw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24