Najwyższy rangą oficer NATO z wizytą w Polsce

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
PAP
Polscy piloci ćwiczą z sojusznikamiTVN24 Łódź
wideo 2/2
TVN24 ŁódźPolscy piloci ćwiczą z sojusznikami

Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, marszałek lotnictwa sir Stuart Peach przebywa z dwudniową wizytą w Polsce. Zaproszenie złożył szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generał Rajmund T. Andrzejczak.

Komitet Wojskowy jest najwyższą władzą wojskową Sojuszu. Tworzą go szefowie obrony (z reguły szefowie sztabów generalnych) państw członkowskich. Przewodniczący KW NATO jest najwyższym rangą oficerem w Sojuszu, doradcą wojskowym sekretarza generalnego i Rady Północnoatlantyckiej.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Rozmowy o strategii odstraszania i obrony

Spotkanie marszałka lotnictwa Sir Stuarta Peacha i Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generała Rajmunda T. Andrzejczaka odbyło się w czwartek w Centrum Operacji Lądowych-Dowództwie Komponentu Lądowego (COL-DKL) w Krakowie. Wśród tematów rozmowy znalazły się wspólne działania NATO związane ze strategią odstraszania i obrony. Podczas spotkania z przewodniczącym Komitetu Wojskowego NATO szef Sztabu Generalnego WP rozmawiał o sytuacji bezpieczeństwa na wschodzie Ukrainy, procesie wycofania sił NATO z Afganistanu, podnoszeniu własnych zdolności i wzmacnianiu odporności na kryzysy wywołane poza granicami Sojuszu.

Po zakończeniu rozmów bilateralnych marszałek Peach zwiedził salę tradycji oraz wpisał się do Księgi Pamiątkowej COL-DKL.

Drugi dzień wizyty

W drugim dniu wizyty przewodniczący KW NATO spotka się z podchorążymi czwartego i piątego roku Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, dla których wygłosi wykład na temat przywództwa oraz możliwości i kierunków rozwoju zawodowego oficerów.

Wspólnie z generałem Andrzejczakiem będą odpowiadać na pytania słuchaczy AWL. Marszałek Peach zwiedzi też sale wykładowe i wyposażenie naukowe AWL oraz złoży wieniec przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki, którego imię nosi wrocławska uczelnia wojskowa.

Sir Stuart Peach przewodniczy Komitetowi Wojskowemu NATO od czerwca 2018 roku. Zastąpił na tym stanowisku czeskiego generała Petra Pavla. Trzyletnia kadencja Peacha kończy się w połowie bieżącego roku. Jego następcą zostanie holenderski admirał Rob Bauer.

Komitet Wojskowy NATO

Komitet Wojskowy, który tworzą szefowie obrony państw członkowskich, jest najwyższym organem wojskowym Sojuszu, pełni funkcję doradczą w kwestiach wojskowych dla Rady Północnoatlantyckiej, najwyższej władzy politycznej NATO. Współpracuje z dowódcami strategicznymi Sojuszu przy opracowaniu planów i formułowaniu zaleceń wojskowych do dyskusji władzom politycznym. Przewodniczący KW NATO wytycza kierunki i określa tematykę prac kierowanego przez siebie Komitetu.

Formalne spotkania szefów obrony odbywają się trzy razy w roku, w tym dwa razy (wiosną i jesienią) w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli i raz w stolicy państwa członkowskiego. W 2018 roku, z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz stulecia ustanowienia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, jesienna sesja KW NATO odbyła się w Warszawie.

Autor:mjz//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sztab Generalny WP/twitter