TVN24 | Polska

Polskie F-16 przechwyciły rosyjski samolot nad Bałtykiem

TVN24 | Polska

Autor:
pp/kab
Źródło:
tvn24.pl
Polskie F-16 przechwyciły rosyjski samolot rozpoznawczy Ił-20 nad Morzem Bałtyckim
Twitter/@NATO_AIRCOMPolskie F-16 przechwyciły rosyjski samolot rozpoznawczy Ił-20 nad Morzem Bałtyckim

Polskie F-16 przechwyciły rosyjski samolot rozpoznawczy Ił-20 nad Morzem Bałtyckim - przekazało Dowództwo Lotnicze NATO. Myśliwce, które obecnie stacjonują w bazie lotniczej Szawle na Litwie w ramach Baltic Air Policing, wykonały we wtorek swoją pierwszą misję.

Jak przekazało Dowództwo Lotnicze Sojuszu, para polskich myśliwców F-16 odbywała lot treningowy nad Morzem Bałtyckim. "W trakcie misji zmieniono status na Alpha Scramble i F-16 otrzymały rozkaz przechwycenia nieznanego samolotu. Został zidentyfikowany jako rosyjski Ił-20, który nie poinformował o planach lotu i nie komunikował się z kontrolą ruchu lotniczego w czasie przelotu przez ruchliwą przestrzeń powietrzną nad Morzem Bałtyckim" - napisano.

"Była to pierwsza Alpha Scramble dla polskiego pododdziału 'Orlik 10' i doskonała okazja do potwierdzenia jednolitości procedur, gotowości operacyjnej pododdziału oraz jego współdziałania z innymi komponentami NATO" - przekazał jego dowódca podpułkownik Paweł Stajniak.

Polskie F-16 przechwyciły rosyjski samolot rozpoznawczy Ił-20Twitter/@NATO_AIRCOM

"Misja została pomyślnie przeprowadzona zgodnie z zasadami Baltic Air Policing oraz innymi obowiązującymi przepisami" - dodał.

Autor:pp/kab

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@NATO_AIRCOM

Pozostałe wiadomości