TVN24 | Polska

Napisali na katedrze "piekło kobiet", proboszcz wycofał zawiadomienie. "Przeprosili, wyrazili skruchę"

TVN24 | Polska

Autor:
kb//now
Źródło:
PAP
Protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego na ulicach polskich miastTVN24
wideo 2/21
Protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji

Proboszcz parafii katedralnej w Płocku (Mazowieckie) wycofał złożone na policji zawiadomienie w sprawie zniszczenia mienia w związku z wymalowaniem na murze bazyliki napisu "piekło kobiet". Wcześniej zapowiedział, że wycofa je pod warunkiem, że autorzy napisu zgłoszą się do niego i wyrażą żal.

- Słowo się rzekło. Zawiadomienie wycofałem, ponieważ przyszli do mnie młodzi ludzie we wtorek rano, przeprosili, wyrazili skruchę, zadeklarowali i podjęli pracę jako zadośćuczynienie. Będą ją kontynuować w najbliższym czasie. To będzie solidna praca - powiedział w środę ksiądz kanonik Stefan Cegłowski, proboszcz parafii Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku.

Podkreślił, iż nie może ujawnić, kim są osoby, które zgłosiły się do niego w sprawie napisu na murze bazyliki. - Kto to był, ilu ich było, zachowam to dla siebie. Obiecałem im to - zaznaczył ksiądz Cegłowski. Dodał, iż w sprawie wycofania zawiadomienia napisał list do policji. - Podziękowałem w nim policji za podjęte działania - powiedział. Wyjaśnił, iż ostatecznie usunięciem napisu z muru bazyliki zajmie się konserwator.

"Gdyby zgłosili się twórcy tego napisu, jestem gotów z nimi porozmawiać"

W poniedziałek proboszcz płockiej parafii katedralnej informował, że wiadomość o napisie "piekło kobiet" na murze katedry otrzymał w niedzielę rano. Wspominając wówczas o złożonym zawiadomieniu, ksiądz Cegłowski mówił: - Gdyby zgłosili się twórcy tego napisu, jestem gotów z nimi porozmawiać, wycofać skargę na policji, oczywiście o ile rozmowa ta przyniosłaby jakiś owoc, wyrażenie żalu i zadośćuczynienie.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku, która została wybudowana przez biskupa Aleksandra z Malonne w latach 1130-44, jest jedną z pięciu najstarszych w kraju i jedną z trzech, gdzie spoczywają dawni władcy Polski. To największa nekropolia Piastów. W bazylice tej spoczywają średniowieczni książęta: Władysław I Herman i jego syn Bolesław III Krzywousty, za których panowania Płock był stolicą Polski. Pochowanych jest też 14 książąt mazowieckich, w tym Bolesław IV Kędzierzawy i Konrad I Mazowiecki. Znajdują się tam również szczątki księżniczki Gaudemundy-Zofii, córki Wielkiego Księcia Litwy Trojdena, żony Bolesława II Mazowieckiego.

Wzniesiona w stylu romańskim płocka katedra od chwili konsekracji była przez wieki wielokrotnie przebudowywana - na przykład na przełomie XIII i XIV wieku dobudowano gotyckie wieże, a w XVI wieku renesansową kopułę na skrzyżowaniu naw. Ostatnia przebudowa świątyni, dokonana według projektu znanego architekta Stefana Szyllera, miała miejsce w latach 1903-1915. Z granitowych kamieni odbudowano wtedy między innymi dolne partie murów, górne części zrekonstruowano z nowej cegły, a w miejscu drewnianego chóru wzniesiono nowy, murowany.

Papież Pius X w 1910 roku wyróżnił płocką katedrę tytułem Bazyliki Mniejszej - jest to godność nadawana kościołom, które w szczególny sposób wyróżniają się wartością zabytkową, liturgiczną i duszpasterską oraz są celem licznych pielgrzymek. Od wielu lat w bazylice prowadzone są prace konserwatorskie.

Autor:kb//now

Źródło: PAP