Polska

Napieralski przegonił Tuska. "Widać pragnienie zmiany"

Polska

Aktualizacja:

Grzegorz Napieralski zajął drugie miejsce w sondażu CBOS badającym zaufanie do polityków. W lutym wyprzedził premiera Donalda Tuska oraz szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Największym zaufaniem respondentów, tak jak przed miesiącem, cieszył się prezydent Bronisław Komorowski.

Według najnowszego sondażu CBOS w lutym, podobnie jak miesiąc wcześniej, najbardziej przekonywał nas do siebie prezydent. Głowie państwa ufa 65 proc. badanych. Brak zaufania do Bronisława Komorowskiego deklaruje 15 proc. badanych.

Przetasowania na podium

W lutym nastąpiły jednak przetasowania na dalszych miejscach rankingu. Drugie miejsce zajął szef SLD, któremu ufa 51 proc. badanych (wzrost o 1 punkt proc. w porównaniu ze styczniem), a nie ufa 14 proc. (bez zmian w porównaniu z minionym miesiącem).

Pod względem liczby pozytywnych ocen Napieralski wyprzedził w lutym premiera Donalda Tuska oraz szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Jak zauważa CBOS, awans na drugie miejsce przewodniczący SLD zawdzięcza jednak przede wszystkim pogorszeniu ocen Tuska i Sikorskiego, przy utrzymujących się dobrych własnych notowaniach.

Premier i minister spraw zagranicznych cieszą się w lutym takim samym poziomem zaufania - uzyskali po 47 proc. deklaracji zaufania. Szefowi rządu nie ufa jednak ponad dwukrotnie więcej osób (34 proc.) niż szefowi MSZ (16 proc.).

W porównaniu do stycznia zaufanie do premiera spadło o 5 punktów proc., a o 4 punkty proc. wzrosła nieufność wobec niego. Sikorskiemu przed miesiącem ufało o 4 punkty proc. więcej osób; o 3 punkty proc. mniej badanych deklarowało w styczniu brak zaufania do szefa MSZ.

"Widać, że jest pragnienie pewnej zmiany"

- To wielki zaszczyt, wielki honor i coś naprawdę wspaniałego - tak wyniki sondażu skomentował jego główny bohater. - Praca polityka jest często niewdzięczna i to zaufanie jest najistotniejsze - powiedział Grzegorz Napieralski. Podkreślił, że bardzo się cieszy, iż lewica odzyskuje poparcie i zaufanie społeczne.

Napieralski dodał także: - Tak jest najczęściej, że kiedy się rządzi, to władza zużywa, męczy polityków, którzy są przy władzy. Widać, że jest pragnienie pewnej zmiany i być może stąd takie wyniki. Mam nadzieję, że to dobry prognostyk przed wyborami parlamentarnymi.

Lider rankingu nieufności

Prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu ufa 27 proc. ankietowanych (spadek o 4 punkty proc.). Brak zaufania do szefa PiS deklaruje 56 proc. respondentów, co czyni go zdecydowanym liderem rankingu nieufności. W styczniu Kaczyńskiemu nie ufało 51 proc. badanych.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 3-9 lutego na liczącej 1002 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości