Tomasz Grodzki spotka się z Nancy Pelosi. Temat ustawy represyjnej "może się pojawić"

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
lukl,ads,js//now,rzw
Źródło:
PAP
Tomasz Grodzki o planowanym spotkaniu z Nancy PelosiTVN24
wideo 2/3
TVN24Tomasz Grodzki o planowanym spotkaniu z Nancy Pelosi

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki będzie we wtorek rozmawiał z przewodniczącą Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi, która odwiedzi Polskę - poinformowała wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon.

Jak zapowiadały media, w drodze na Światowe Forum Holokaustu, które odbędzie się 23 stycznia w Jad Waszem w Jerozolimie, przewodnicząca Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu Nancy Pelosi zatrzyma się w Polsce, gdzie w towarzystwie marszałek Sejmu Elżbiety Witek i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego odwiedzi teren byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

"Nietrudno się domyślić, że ten temat może się pojawić"

Wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon poinformowała, że po uroczystościach w Auschwitz marszałek Senatu będzie rozmawiał z Pelosi. W poniedziałek Tomasz Grodzki sprecyzował, że o spotkanie prosiła Pelosi i towarzyszący jej kongresmeni.

Jak przekazał marszałek, w spotkaniu uczestniczyć będzie także szóstka kongresmenów, a ze strony polskiej dwóch senatorów i jeden były ambasador. Obecny będzie między innymi przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Eliot Engel, który wspólnie z szefem podkomisji ds. europejskich, eurazjatyckich i energii Williamem Keatingiem skierował do prezydenta Andrzeja Dudy list, wyrażając zaniepokojenie zmianami w sądownictwie w Polsce.

Marszałek Senatu powiedział, że agendę jego spotkania z Pelosi wyznaczy ona sama. - Ale nietrudno się domyśleć, że w świetle listu pana kongresmena Engela, przewodniczącego potężnej komisji spraw zagranicznych Kongresu, który podjął w nim temat ustaw zwanych kagańcowymi, nietrudno się domyślić, że ten temat może się pojawić - dodał.

"Marszałek Witek i ja absolutnie dostosujemy się do reguł półprywatnej wizyty"

Marszałek Senatu przekazał dziennikarzom, że Pelosi prosiła o uszanowanie półprywatnego charakteru wizyty w Auschwitz-Birkenau, ponieważ dla wielu członków jej delegacji wizyta ta ma bardzo osobisty i wzruszający aspekt. - Pani marszałek Witek i ja absolutnie dostosujemy się do tych reguł półprywatnej wizyty i uszanujemy prywatność pani Pelosi - zapowiedział. Dodał, że w związku z życzeniem strony amerykańskiej nie przewidziano obsługi medialnej wydarzenia.

Poinformował, że z tego co wie, zaplanowano później spotkania z przedstawicielami Sejmu i Senatu "po kilkanaście czy kilkadziesiąt minut", tuż przed odlotem Pelosi do Izraela.

Witek: jeszcze nie wiem, czy dojdzie do mojej rozmowy z Pelosi

W poniedziałek dziennikarze spytali w Sejmie Elżbietę Witek, czy także ona odbędzie rozmowę z Nancy Pelosi, a jeśli tak - jakie będą omawiały sprawy.

Marszałek Sejmu odpowiedziała, że Pelosi będzie w Polsce z wizytą "o charakterze półprywatnym", a jej przyjazd nie był wcześniej planowany. - Ja to tak rozumiem, że pani Pelosi chce sama przejść po Auschwitz, bo to jest takie wyjątkowe miejsce. Tam cisza chyba najbardziej krzyczy tymi milionami pomordowanych przez Niemców w tym obozie - dodała. Zapowiedziała, że wraz z Pelosi złoży kwiaty pod Ścianą Straceń Auschwitz. - Wiem, że będzie tam też marszałek Senatu Tomasz Grodzki - stwierdziła.

Oświadczyła, że nie wie jeszcze, czy tego dnia dojdzie do jej rozmowy z Pelosi. - Jesteśmy na etapie rozmowy na poziomie roboczym, ta wizyta nie była planowana wcześniej - powtórzyła Witek.

Elżbieta Witek o wizycie Nancy Pelosi w PolsceTVN24

Światowe Forum Holokaustu

Około 30 przywódców w z całego świata potwierdziło swój udział w piątym Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie 23 stycznia z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Wydarzenie zatytułowane "Pamiętając o Holokauście, walcząc z antysemityzmem" organizowane jest przez Fundację Światowego Forum Holokaustu, we współpracy z Instytutem Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem i pod patronatem prezydenta Izraela.

Tomasz Grodzki: po czterech latach reformowania wymiaru sprawiedliwości, efekty są odwrotne do oczekiwanych

W Światowym Forum Holokaustu nie weźmie udziału prezydent Andrzej Duda. Decyzję tę uzasadniał faktem, iż organizatorzy Forum nie przewidzieli możliwości zabrania głosu przez polskiego prezydenta podczas uroczystości związanej z 75. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau oraz Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Źródło: PAP

Autor:lukl,ads,js//now,rzw