Prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego będzie gościem "Faktów po Faktach"

Autor:
red.
Źródło:
TVN24
Nakaz aresztowania dla Putina. Prezes MTK: to ważny moment w procesie wymierzania sprawiedliwości przez Trybunał
Nakaz aresztowania dla Putina. Prezes MTK: to ważny moment w procesie wymierzania sprawiedliwości przez Trybunał
wideo 2/3
Nakaz aresztowania dla Putina. Prezes MTK: to ważny moment w procesie wymierzania sprawiedliwości przez Trybunał

Prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze profesor Piotr Hofmański będzie gościem Piotra Kraśki w sobotnim wydaniu "Faktów po Faktach".

W piątek po południu Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, wskazując na jego odpowiedzialność za zbrodnie wojenne w Ukrainie.

Obecnie Trybunałem kieruje Polak, sędzia Piotr Hofmański, który będzie gościem Piotra Kraśki w sobotnich "Faktach po Faktach" o 19.20.

Kim jest sędzia Piotr Hofmański?

Sędzia Piotr Hofmański jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, był sędzią Sądu Apelacyjnego w Białymstoku oraz Izby Karnej Sądu Najwyższego.

Piotr HofmańskiTVN24

W Trybunale zasiada od 2015 roku. Jego kadencja na stanowisku prezesa będzie trwała jeszcze rok - do 11 marca 2024. Jak podała instytucja na swojej stronie, Hofmański jest autorem ponad 300 książek, komentarzy, artykułów poruszających różne aspekty prawa karnego, postępowania karnego, współpracy międzynarodowej w sprawach karnych oraz ochrony praw człowieka.

Czym jest Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze?

Mający swoją siedzibę w Hadze Międzynarodowy Trybunał Karny rozpoczął działalność w 2002 roku, na mocy podpisanego cztery lata wcześniej Statutu Rzymskiego. Jest to pierwszy w historii stały sąd międzynarodowy mający ścigać i sądzić sprawców przestępstw o charakterze międzynarodowym na podstawie prawa międzynarodowego.

Do takich przestępstw zalicza się m.in. zbrodnie ludobójstwa, zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne oraz zbrodnie agresji. MTK jest jednym z organów ONZ.

Międzynarodowy Trybunał Karny w HadzeShutterstock

W Trybunale zasiada 18 sędziów wybieranych w tajnym głosowaniu przez państwa, które poddały się jego jurysdykcji. Każde z państw może przedstawić dwie kandydatury sędziów - mają być to osoby o "wysokich kwalifikacjach sędziowskich i moralnych".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości