Najstarsza piesza pielgrzymka powróciła z Jasnej Góry. 381 lat historii

Polska

tvn24100 tysięcy pielgrzymów na uroczystości na Jasnej Górze

381. kaliska najstarsza piesza pielgrzymka w Polsce i 27. diecezjalna powróciła w niedzielę do Kalisza z Jasnej Góry. W tym roku pielgrzymi maszerowali pod hasłem "Wolność". Kaliska pielgrzymka to najstarsza ze wszystkich polskich pielgrzymek. Odbywa się corocznie od niemal 400 lat.

Kaliska należy do nielicznych pielgrzymek w Polsce, która piechotą idzie w obie strony, pokonując przez 11 dni łącznie 320 kilometrów.

- Pielgrzymując, dziękowaliśmy Bogu za odzyskaną wolność z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas konferencji głoszonych na trasie podkreślaliśmy, że pielgrzymka to też jest akt wolnościowy - powiedział kierownik pielgrzymki ksiądz Rafał Grzęda.

"Ślad we wnętrzu człowieka do końca życia"

W niedzielę pątników powitał biskup kaliski Edward Janiak.

- Kto raz przeszedł tę drogę, to pozostawia ślad we wnętrzu człowieka do końca życia. Kochani pielgrzymi, wszystkim dziękuję za trud w imię jasno określonego celu - zwrócił się do pielgrzymów biskup diecezji kaliskiej Edward Janiak.

Pielgrzym - jak powiedział podczas mszy biskup kaliski - oznacza człowieka pozostającego w drodze, który się nie włóczy i nie spaceruje, bo ma wyznaczony cel.

- Pielgrzym nie jest bez idei, znajduje się w drodze w imię wartości, którym podporządkowuje swoje życie. Pielgrzym nie udaje i nie błaznuje, w tej radości jest piękne świadectwo powagi. Wszyscy jesteśmy w drodze, jesteśmy pielgrzymami do niebieskiej ojczyzny - mówił biskup Janiak.

Duchowny podkreślił, że przewodnikiem pielgrzyma jest Pismo Święte - jest ono dla dzieci i dorosłych, prostych i uczonych, dla duchownych i świeckich.

- Człowiek uczony przyjmuje wiedzę i czyni ją treścią swojego życia. Pielgrzym z Pismem Świętym staje się nauczycielem. Jest ono przewodnikiem do przekonywania i poprawiania swojego życia - zaznaczył hierarcha.

381 lat historii

Najmłodszym uczestnikiem kaliskiej pielgrzymki był dziesięciomiesięczny Natan, natomiast najstarszym 81-letnia pani Stefania. W tegorocznej pielgrzymce wzięło udział 2146 pielgrzymów i 42 kapłanów.

Na czele pielgrzymki szła grupa z Sanktuarium świętego Józefa. Wnieśli do kościoła obraz świętego Józefa, który towarzyszył pielgrzymom podczas marszu.

Pielgrzymka składała się z 8 grup kaliskich, 13 tak zwanych promienistych (z Jarocina, Krotoszyna, Koźmina Wielkopolskiego, Ostrowa Wielkopolskiego, Odolanowa, Kępna, Błaszek i Giżyc), 2 rowerowych i 1 duchowej.

Wszystkie grupy spotkały się 13 sierpnia na wspólnej mszy w Kłobucku, skąd wyruszyły w stronę Częstochowy. Na Jasną Górę dotarli wieczorem, gdzie powitał ich biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

Piesza pielgrzymka kaliska zyskała miano najstarszej w Polsce. Na podstawie dokumentów, przechowywanych w jasnogórskim archiwum stwierdzono, że mieszkańcy Kalisza już od 381 lat pielgrzymują co roku, nieprzerwanie, na Jasną Górę. Początki pielgrzymki związane są z kaliskimi księżmi jezuitami. Jako pierwsza na Jasną Górę wyruszyła grupa młodych kleryków. Z czasem w wielu kaliskich parafiach tworzyły się grupy pątnicze udające się do Częstochowy.

Początkowo istniały dwie pielgrzymki kaliskie. Jedna przybywała na Jasną Górę 15 sierpnia, a druga, składająca się głównie z rolników, docierała do celu 8 września.

Autor: KR / Źródło: PAP