Najlepsza kawa w Polsce

Polska

Aktualizacja:
Wojciech Bojanowski, fot. archiwum TVN24, P. Krzywicki/press room coffeeheaven,W Mistrzostwach Baristów biorą udział najlepsi z najlepszych

Zawód baristy jest jednym z najmłodszych, nad Wisłą cieszy się jednak coraz większą popularnością. Podczas odbywających się w Warszawie Mistrzostw Polski Baristów najlepsi z nich dali prawdziwe show - w ich filiżankach można było zobaczyć myszy, łosie, koty, a nawet... jadalne złoto. "Królową kawy" została Izabela Popiołek, która będzie reprezentować nasz kraj na mistrzostwach świata w Atlancie.

Wydawałoby się, że parzenie kawy nie jest niczym skomplikowanym. Ot, zalanie wrzątkiem paru łyżeczek czarnego proszku, dla bardziej wymagających - naciśnięcie guzika w ekspresie. Wbrew pozorom, by zrobić prawdziwe espresso, czyli "podstawę" kawy, należy posiąść nie lada umiejętności.

Tajemnica - dobrej kawy - tkwi w szczegółach

Latte Art to sztuka malowania mlekiem na kawie (fot. TVN24)TVN24

Ta zaledwie 20-30 mililitrowa esencja czarnego złota powstaje z dokładnie siedmiu - ośmiu gramów kawy, a jej przygotowanie składa się z wielu etapów. Dobór odpowiedniej mieszanki ziaren, grubość ich zmielenia, następnie sam czas parzenia kawy w ekspresie, tzw. czas ekstrakcji (który powinien być nie krótszy niż 20 sekund, ale nie dłuższy niż 30) - to wszystko ma ogromny wpływ na ostateczny smak, jak i zapach naparu.

- W prawidłowo przyrządzonym espresso powinniśmy wyczuć balans smaków - odrobiny goryczy, kwaskowatości i słodyczy zarazem. Ważne też, żebyśmy wypili je do 60 sekund od momentu przygotowania - bowiem do tego czasu przed działaniem czynników zewnętrznych aromat kawy chroni tzw. crema, czyli pianka o orzechowym kolorze znajdująca się na jej powierzchni. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że te szczegóły są aż tak ważne - tłumaczą znawcy.

Mistrz ekspresu - barista

Ekspres - narzędzie pracy baristy (fot. Ewelina Wyborna) Ewelina Wyborna

Tą tajemną i skomplikowaną wiedzę posiadają właśnie bariści - osoby zajmujące się profesjonalnym przygotowaniem kawy. Swoje umiejętności mogli sprawdzić podczas ósmej edycji Mistrzów Polski Baristów. Kawowe zawody 25-27 marca w Warszawie zorganizował polski oddział Speciality Coffee Association of Europe (SCAE). Jednak dopiero pierwszy raz w ich historii, złożone były aż z czterech konkurencji - Mistrzostw: Cup Tasting, Coffee in Good Spirit, Latte Art oraz szczególnie prestiżowych - będących eliminacjami do World Barista Championship - Baristy.

- Celem zawodów jest możliwość porównania swoich umiejętności przez baristów, ale również promowanie i kultywowanie kultury picia kawy, według światowych standardów. Ona 15 lat temu w Polsce w ogóle nie istniała, teraz z roku na rok, jest coraz większa - wyjaśnia Kuba Gwiazdowski - sędzia główny mistrzostw, a zarazem autor pierwszego polskiego poradnika dla baristów.

Podniebne wojny

Rosetta to podstawowy wzór malowany na kawie (fot. Ewelina Wyborna) Ewelina Wyborna

Podczas Mistrzostw Cup Tasting uczestnicy mieli za zadanie rozpoznać gatunki kaw, wyłącznie po ich smaku i aromacie: z łącznie 24 filiżanek musieli wybrać osiem, w których znajdowały się inne, od pozostałych rodzaje mieszanek ziaren. Najlepszym polskim "kawowym kiperem" został Paweł Pala z iCoffee.

W tym roku podczas zawodów po raz pierwszy zorganizowano także Mistrzostwa Coffee in Good Spirit, gdzie zadaniem baristów jest przygotowanie drinków kawowych na bazie espresso i alkoholu. Zwycięzca - Tomasz Marchwiński z Green Coffee - serca i podniebienia sędziów (co ważne - międzynarodowych) podbił polskim specjałem, bowiem w skład jego drinka wchodziło jabłko z cynamonem oraz... Żubrówka.

Kawa z jadalnym złotem (fot. Ewelina Wyborna) Ewelina Wyborna

Największą ciekawość wśród publiczności budziły jednak Mistrzostwa Latte Art (coraz bardziej popularnej sztuki malowania mlekiem), w których celem zawodników było stworzenie najpiękniejszych kaw. Bariści z dzbankami mleka zamiast pędzli, malowali smoki, łosie, kawki, myszy, koty, serca, a nawet czaszki. - Możemy namalować niemal wszystko. Ogranicza nas tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia - wyjaśnia autor najładniejszej kawy, Radek Darnowski z Coffeeheaven.

Co ważne, zawodników w tych konkurencjach ograniczał czas. Na wykonanie konkretnego zadania mieli osiem minut - jeśli je przekroczyli, tracili cenne punkty, a co za tym idzie - czasem także wygraną. Jednak bariści, którzy ze zmagań wyszli obronną ręką i wygrali, będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata w Kolonii, które w czerwcu organizuje SCAE.

Najlepszą kawę w Polsce robi kobieta

Natomiast największą renomą na kawowych zawodach cieszy się konkurencja Barista - w końcu to ich zwycięzca może szczycić się mianem osoby, która najlepiej przygotowuje kawę w całym kraju. W tym roku do półfinałów zakwalifikowało się 14 baristów, a następnie do finału - sześć. W ciągu zaledwie 15 minut musieli przygotować łącznie 12 kaw: cztery espresso, cappuccino oraz bezalkoholowe drinki kawowe.

Przygotowanie "prawdziwej" kawy wymaga wiedzy i umiejętności (fot. TVN24)Archiwum TVN24

"Królową kawy" została 23-letnia Izabela Popiołek z Green Coffee, którą sędziowie (oceniający zawodników na całym świecie) zaliczyli do "europejskiej czołówki" - to ona reprezentować będzie Polskę na kwietniowych Mistrzostwach Świata Baristów (World Barista Championship) organizowanych w Stanach Zjednoczonych przez SCAE wraz z Speciality Coffee Association of America. - Z kawą "jestem związana" od trzech lat. To co robię, sprawia mi ogromną przyjemność - to moja pasja. Do mistrzostw przygotowywałam się dwa miesiące, niemal każdego dnia trenowałam po kilka godzin... ale nie spodziewałam się, że wygram - mówiła ze łzami w oczach po ogłoszeniu wyników.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Bojanowski, fot. archiwum TVN24, P. Krzywicki/press room coffeeheaven,