Polska

Nagrody dla idących w ślady Jana Pawła II

Polska


Nagrody Totus 2007 rozdane. Laureaci to między innymi profesor Andrzej Zoll oraz Instytut Studiów nad Rodziną UKSW. Nagrody przyznała po raz ósmy fundacja polskiego Episkopatu "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" abp Tadeusz Gocłowski podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie podkreślił, że nagrody Totus, określane jako "katolickie Noble", są corocznie przyznawane przez Fundację dla "docenienia dorobku i skutecznego promowania osób i instytucji, których działalność w sposób wybitny przyczynia się podkreślenia wartości człowieka".

Arcybiskup przypomniał, że nagrody te są wręczane podczas obchodów Dnia Papieskiego tym, którzy kontynuują dzieło Jana Pawła II.

Tegorocznymi laureatami są Instytut Studiów nad Rodziną UKSW, profesor Andrzej Zoll, dziennikarz Grzegorz Polak i portal internetowy Opoka. Nagroda Totus to - oprócz statuetki - 50 tys. zł.

Instytut Studiów nad Rodziną nagrodzony został w kategorii "promocja człowieka i praca charytatywno-wychowawcza" za działalność naukowo-badawczą i dydaktyczną w dziedzinie nauk o rodzinie.

"Totusem medialnym za upamiętnienie biskupa Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach" uhonorowano portal internetowy Opoka - za bogaty serwis informacyjny o działalności Kościoła w Polsce i na świecie oraz za uruchomienie nowatorskiego serwis "Pielgrzymki" i serwisu "Edukacji Ekonomicznej".

Natomiast w kategorii kultury chrześcijańskiej nagrodzono profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Andrzeja Zolla, b. sędziego Trybunału Konstytucyjnego i b. Rzecznika Praw Obywatelskich.

Z kolei w kategorii promowania nauczania Jana Pawła II nagrodę otrzymał dziennikarz Grzegorz Polak, który od początku swojej działalności dziennikarskiej zajmuje się popularyzacją nauczania Jana Pawła. Relacjonował wszystkie pielgrzymki papieża do Polski. Od 1999 r. wydał szereg pozycji (książki, serie wydawnicze, inserty do gazet) poświęconych polskiemu papieżowi - o łącznym nakładzie ponad 80 mln egzemplarzy.

Podczas gali zostały też wręczone indeksy dla uzdolnionej młodzieży z ubogich terenów wiejskich i małych miast - na studia dziennikarskie, prawnicze oraz biznesowe, przyznane przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości