Polska

Nagrodę dla Poczobuta odebrała żona

Polska


Andrzej Poczobut został w czwartek laureatem Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego, przyznawanej autorowi materiału dziennikarskiego, który istotnie wpłynął na świadomość Polaków. Wyróżnienia honorowe otrzymali Wawrzyniec Smoczyński i Witold Gadomski.

Andrzej Poczobut to działacz Związku Polaków na Białorusi i korespondent "Gazety Wyborczej" w tym kraju. W lipcu sąd skazał go za zniesławienie prezydenta Alaksandra Łukaszenki na 3 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata.

Wyraz solidarności

Nagrodę odebrała jego żona Oksana Poczobut. Podczas gali wręczenia telefonicznie połączono się z laureatem, który powiedział, że przyznanie mu tej nagrody traktuje jako wyraz solidarności ze wszystkimi dziennikarzami, którzy w trudnych warunkach białoruskiej dyktatury uczciwie wykonują swój zawód.

Laureat otrzymał statuetkę i 50 tys. zł nagrody, a Wawrzyniec Smoczyński z "Polityki" i Witold Gadomski z "Gazety Wyborczej" - równorzędne wyróżnienia honorowe.

Nominowani do tegorocznej nagrody byli też: Wojciech Czuchnowski ("Gazeta Wyborcza"); Tomasz Machała (Polsat); Igor Miecik ("Newsweek Polska"); Janina Paradowska ("Polityka" i Radio Tok FM); Joanna Solska ("Polityka") oraz Ewa Wanat i dr Andrzej Depko (Radia Tok FM).

Na uroczystości rozdania nagród, oprócz ludzi świata mediów, byli także politycy, m.in.: b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Ryszard Kalisz, b. wicemarszałek Sejmu Olga Krzyżanowska oraz doradca prezydenta Henryk Wujec.

Za "najlepszy materiał dziennikarski"

Nagroda im. Andrzeja Woyciechowskiego przyznawana jest od 2005 r. za najlepszy materiał dziennikarski, który wpłynął istotnie na świadomość Polaków. W kapitule nagrody zasiadają szefowie i reprezentanci najważniejszych polskich mediów oraz członek rodziny Andrzeja Woyciechowskiego.

Laureatami nagrody w poprzednich latach byli: Alicja Kos i Wojciech Cieśla za program "Wędliny drugiej świeżości"; Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski za program "Teraz my" na temat odznaczenia Krzyżem Zesłańców Sybiru gen. Wojciecha Jaruzelskiego; Adam Wajrak za cykl materiałów pt. "Rospuda"; Ewa Stankiewicz i Anna Ferens za film "Trzech Kumpli", Ewa Ewart za cykl reportaży "Dokumenty Ewy Ewart" oraz Paweł Reszka i Michał Majewski za cykl artykułów poświęconych katastrofie smoleńskiej. Nagrodę specjalną "Dziennikarz XX-lecia" otrzymał w ub.r. redaktor naczelny tygodnika "Polityka" Jerzy Baczyński.

Andrzej Woyciechowski urodził się w 1946 r. w Hanowerze. Do mediów trafił w latach 60., gdy wygrał konkurs na spikera radiowego: pracował w programie I i III Polskiego Radia. W TVP przygotowywał programy o piosence francuskiej. Po wprowadzeniu stanu wojennego został zwolniony z publicznego radia i telewizji. Po 1981 r. był m.in. korespondentem francuskiego "Le Monde". We wrześniu 1990 r. założył Radio Zet. Zmarł w 1995 r. w Warszawie.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości