Nagroda imienia Andrzeja Woyciechowskiego przyznana. Wyróżnienie za akcję "Uwolnić Omara"

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/kab
Źródło:
TVN24
Piotr Czaban oraz Karolina Baca-Pogorzelska wyróżnieni za akcję pomocy syryjskiemu dziennikarzowiRadio Zet
wideo 2/4
Radio ZetPiotr Czaban oraz Karolina Baca-Pogorzelska wyróżnieni za akcję pomocy syryjskiemu dziennikarzowi

Tegoroczną Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego otrzymali dziennikarze "Gazety Wyborczej" Judyta Watoła i Wojciech Czuchnowski. Reporter TVN24 Piotr Czaban oraz dziennikarka Karolina Baca-Pogorzelska zostali wyróżnieni za zorganizowanie akcji mającej na celu ewakuację syryjskiego dziennikarza Omara Al-Halabiego oraz jego rodziny do Polski. 

W tym roku nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego została przyznana po raz 16. Otrzymali ją dziennikarze "Gazety Wyborczej" Judyta Watoła i Wojciech Czuchnowski za cykl artykułów o nieprawidłowościach przy zakupie maseczek i respiratorów przez Ministerstwo Zdrowia.

Dziennikarze "Wyborczej" pokonali w finałowej rywalizacji Zbigniewa Nosowskiego, który był nominowany za artykuły "Jak to się robiło w diecezji kaliskiej" w serwisie wiez.pl oraz Janusza Schwertnera z Onetu za reportaż "Miłość w czasach zarazy".

Reporter TVN24 Piotr Czaban i dziennikarka Karolina Baca-Pogorzelska wśród wyróżnionych

Wyróżnieni zostali także reporter TVN24 Piotr Czaban oraz dziennikarka Karolina Baca-Pogorzelska. Chodzi o starania na rzecz ewakuacji syryjskiego dziennikarza Omara Al-Halabiego oraz jego rodziny do Polski. 

Omar Al-Halabi w syryjskiej wojnie domowej stracił swoją starszą córkę Souad. Zginęła w 2017 roku w bombardowaniu szkoły w Aleppo. Jako dziennikarz pokazywał tragedię i brutalność wojny, w której wciąż giną setki cywilów. Sam jest jedną z ofiar - był więziony i torturowany. Jego cała rodzina została wypędzona w 2016 roku z Aleppo i znalazła schronienie w sąsiednim miasteczku Atarib. Następnie wraz z rodziną nielegalnie przedostał się do Turcji. W Syrii zostawił matkę i braci.

ZOBACZ TAKŻE: Stracił córkę, był ranny, więziony i torturowany >>>

Piotr Czaban oraz Karolina Baca-Pogorzelska wyróżnieni za akcję pomocy syryjskiemu dziennikarzowiRadio Zet

We wrześniu 2020 roku można już było to ogłosić: Omar i jego rodzina, żona i dwójka synów są bezpieczni w Polsce. Wszystko dzięki staraniom dziennikarza Piotra Czabana i Karoliny Bacy-Pogorzelskiej, którzy zorganizowali akcję "Uwolnić Omara". Mimo szeregu trudności i - jak sami wspominali - "betonowych ścian" na drodze pomogli uzyskać azyl polityczny dla Omara i jego rodziny.

Syryjski dziennikarz dotarł do PolskiTVN24

O nagrodę walczyli też dziennikarze TVN24

O główną nagrodę ubiegało się jedenaście materiałów dziennikarskich, w tym sześć artykułów i cykli artykułów prasowych, dwa reportaże telewizyjne, dwie publikacje internetowe oraz wywiad telewizyjny. Wśród nominowanych byli dwaj dziennikarze TVN24: Wojciech Bojanowski za reportaż "Niech toną" oraz Bertold Kittel za reportaż "Pancerny Marian i pokoje na godziny".

"Niech toną". Reportaż Wojciecha Bojanowskiego w "Superwizjerze"02.11 | Dziewięć osób dziennie, według statystyk, ginie na na Morzu Śródziemnym, próbując przedostać się do Europy. Droga z Afryki na Maltę to jeden z najbardziej niebezpiecznych szlaków migracyjnych świata. Wojciech Bojanowski, reporter "Faktów" TVN, przez kilka tygodni był członkiem załogi statku Sea-Watch 3, który patroluje akweny i próbuje ratować imigrantów. Reportaż "Niech toną" przygotował dla "Superwizjera".Superwizjer TVN

Autor:mjz/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24