Miliony z budżetu dla ojca Rydzyka. Poseł dopytuje ministra o "pominiętą niebagatelną kwotę"

TVN24 | Polska

Autor:
ads//now
Źródło:
tvn24.pl
Kolejne miliony złotych na działalność ojca Rydzykatvn24
wideo 2/4
tvn24Pieniądze z budżetu były przekazywane na muzeum "Pamięć i Tożsamość" już w 2018 roku. (Materiał "Polska i Świat" z czerwca 2018 roku)

Poseł Lewicy Maciej Kopiec dopytuje ministra kultury o pieniądze przeznaczone na powiązane z ojcem Tadeuszem Rydzykiem muzeum "Pamięć i Tożsamość" imienia św. Jana Pawła II w Toruniu. Kopiec stwierdził, że w poprzedniej odpowiedzi kwota 60 milionów złotych została pominięta, chociaż decyzja o jej przekazaniu już wtedy zapadła.

Pod koniec grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów "w sprawie wydatków budżetu państwa, które w roku 2020 nie wygasają z upływem roku budżetowego". Pod numerem 228, w kategorii kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, w dokumencie widnieje pozycja o nazwie: "Opracowanie założeń i kompleksowa realizacja wystawy stałej do Muzeum 'Pamięć i Tożsamość' im. św. Jana Pawła II w Toruniu". Na ten cel przeznaczonych zostało 60 milionów złotych.

Ministerstwo poinformowało muzeum o "zwiększeniu wydatków inwestycyjnych" już na początku listopada 2020 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Fragment rozporządzenia w sprawie wydatków budżetu państwa, które w roku 2020 nie wygasają z upływem roku budżetowegoDziennik Ustaw/tvn24.pl

To toruńskie muzeum jest instytucją powiązaną z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Zostało utworzone w czerwcu 2018 roku zgodnie z umową zawartą pomiędzy wiceprezesem Rady Ministrów, ministrem kultury i Fundacją Lux Veritatis. Fundacja Lux Veritatis została powołana w w 1998 przez redemptorystów ojca Jana Króla i ojca Tadeusza Rydzyka. Muzeum jest w trakcie budowy.

Sprawę pieniędzy płynących z budżetu państwa do ojca Rydzyka przedstawił w swoim reportażu dla "Czarno na białym" Łukasz Karusta.

Muzeum powstaje w ToruniuTVN24

"Okazało się, że w odpowiedzi nie ujęto 60 milionów złotych"

Grupa posłów Lewicy jeszcze we wrześniu ubiegłego roku skierowała pytania do ministra Piotra Glińskiego dotyczące między innymi muzeum "Pamięć i Tożsamość". Odpowiedź od ministra nadeszła 1 grudnia. Nie było tam jednak nic o 60 milionach złotych, które przeznaczono z budżetu dla toruńskiej instytucji, a - jak przyznało samo muzeum - ministerstwo zdecydowało o przekazaniu tych środków już na początku listopada.

- Odpowiedź była taka, że niespełna 119 milionów będzie przeznaczone na to muzeum. Później się okazało, że nie ujęto w tej odpowiedzi 60 milionów złotych - mówił Maciej Kopiec, jeden z posłów, którzy wysłali pytania do ministra.

Poseł dopytuje o pominiętą "niebagatelną kwotę"

Po wyemitowaniu materiału "Czarno na białym" o muzeum "Pamięć i Tożsamość" Maciej Kopiec złożył zapytanie uzupełniające. Chce się dowiedzieć od wicepremiera i ministra kultury Glińskiego, "dlaczego w odpowiedzi na zapytanie nr 1333 pominięta została niebagatelna kwota 60 000 000 zł".

Poseł zapytał także, kiedy i na jakiej podstawie podjęto decyzję o "przekazaniu kolejnej tak ogromnej kwoty" do muzeum i na co dokładnie będą przeznaczone te środki.

ZOBACZ PISMO SKIEROWANE PRZEZ POSŁA MACIEJA KOPCIA >>>

Autor:ads//now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24