Polska

Muzeum Historii Polski chce pamiątek ze Smoleńska

Polska

materiały prasowe MHPMuzeum chce upamiętnić tragedię spod Smoleńska

Dyrektor powstającego Muzeum Historii Polski chce, aby do placówki trafiły przedmioty upamiętniające katastrofę prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Wśród nich - rzeczy znalezione na miejscu tragedii i pamiątki od rodzin ofiar. - Muzeum musi reagować na to, co się dzieje w historii Polski. A tragedia pod Smoleńskiem już przeszła do historii - powiedział Robert Kostro Polskiemu Radiu.

Dyrektor muzeum przypomniał, że w katastrofie zginął pomysłodawca tego przedsięwzięcia wiceminister kultury Tomasz Merta oraz inne osoby zaangażowane w jego powstanie: między innymi prezydent Lech Kaczyński i szef Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka.

Audytorium im. Tomasza Merty

- Musimy upamiętnić i to wydarzenie, i tych ludzi, którzy tam zginęli, zwłaszcza tych najbliższych nam, jak Tomek Merta, jak Andrzej Przewoźnik - powiedział Robert Kostro w audycji "Sygnały Dnia". Potwierdził, że chciałby, aby jedno z audytoriów w przyszłym muzeum nosiło imię Tomasza Merty. - Myślimy o audytorium, o zbieraniu jego tekstów rozproszonych, on sporo bardzo dobrych esejów napisał, nigdy nie wydał tego w formie książki. (...) Chcemy poprosić jego przyjaciół o spisanie wspomnień o nim i zebranie ich w jeden tom - poinformował Kostro.

Upamiętnić tragedię

Kostro zapowiedział, że muzeum zwróci się do Kancelarii Premiera i Ministerstwa Obrony Narodowej o zabezpieczenie pamiątek z katastrofy pod Smoleńskiem. Zaznaczył, że wrak samolotu jest badany przez prokuraturę, ale wiele innych przedmiotów, takich jak np. książeczki protokołu dyplomatycznego, mogłoby trafić na ekspozycję.

- Czujemy się zobowiązani, żeby roztoczyć nad tym opiekę. Poprosiliśmy, żeby zabezpieczyć te wszystkie rzeczy, bo na tym etapie trudno jeszcze mówić o ekspozycji. Najważniejsze jest, żeby pamiętać, że te pamiątki mają wartość historyczną, symboliczną - powiedział Kostro.

Zapytany o pamiątki osobiste po ofiarach katastrofy, Kostro ocenił, że jest to bardzo delikatna sprawa. - Na pewno jesteśmy gotowi przyjąć takie pamiątki, jeśli rodziny będą chciały nam je powierzyć, ale są one przede wszystkim własnością bliskich. Dlatego nie będziemy tutaj naciskać - zaznaczył.

Muzeum Historii Polski ma też wydać księgę pamiątkową dotyczącą wszystkich osób, które zginęły - od prezydenta po członków załogi.

Otwarcie za rok?

Muzeum Historii Polski powstaje od połowy 2006 roku. Jego siedziba będzie oryginalną konstrukcją - ma zawisnąć nad Trasą Łazienkowską, niedaleko placu Na Rozdrożu w Warszawie. Budowa ruszyć ma w przyszłym roku.

Muzeum Historii Polski

Źródło: Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe MHP

Pozostałe wiadomości