Polska

Mucha: Ameryka jest partnerem, który stawia na Polskę

Polska

[object Object]
Paweł Mucha był gościem "Tak jest" TVN24tvn24
wideo 2/22

Mamy świetne kontakty polsko-amerykańskie i to nie ulega wątpliwości. Nigdy nie mieliśmy tak bogatych kontaktów na poziomie najwyższych reprezentacji - mówił w programie "Tak jest" TVN24 Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP. W ten sposób podsumował zakończoną konferencję bliskowschodnią.

Paweł Mucha ocenił w "Tak jest", że dwudniowa konferencja bliskowschodnia, która odbyła się w Warszawie, była dużym wydarzeniem, podczas którego "podkreślono znaczenie roli Polski w układzie międzynarodowym".

- Uruchomienie procesu warszawskiego, tak jak mówił minister (Jacek - red.) Czaputowicz, czyli pewnego działania na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie, to jest element związany z polskim członkostwem w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych, z tym, że jesteśmy aktywni ponadregionalnie - mówił Mucha. - Mamy do czynienia z kolejnym elementem wypełnienia agendy, określonej przez pana prezydenta Andrzeja Dudę i pana prezydenta Donalda Trumpa, jeżeli chodzi o strategiczne partnerstwo polsko-amerykańskie. Nigdy nie mieliśmy tak bogatych kontaktów na poziomie najwyższych reprezentacji - zauważył.

Zdaniem Pawła Muchy "mamy świetne kontakty polsko-amerykańskie i to nie ulega wątpliwości". - Poprawiamy swoje bezpieczeństwo w ramach nie tylko NATO, ale w tym formacie dwustronnym. Mówimy także o kontraktach, które były podpisane. Mamy zakup systemu HIMARS. To się dzieje. Mamy rozmowy o bezpieczeństwie Polski pod względem energetycznym, zapowiedź szczytu energetycznego - rozmów, które odbędą się w Houston - wymieniał.

- Wiemy, że Ameryka - będąc najpotężniejszym państwem Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale także mocarstwem w wymiarze globalnym - jest partnerem, który stawia na Polskę. Natomiast nie widzę sprzeczności (...) pomiędzy polskim interesem i tą bardzo bliską współpracą polsko-amerykańską a szerszym wymiarem. Jeżeli mówimy chociażby o kwestiach związanych z Europą Środkowo-Wschodnią i Inicjatywie Trójmorza, to to są wszystko państwa, które są członkami Unii Europejskiej. Uważam, ze Polska może ogrywać pozytywną rolę, jeżeli chodzi o budowanie pomostów tam, gdzie te stanowiska mogą być rozbieżne - zaznaczył prezydencki minister.

Konferencja bliskowschodnia

W warszawskim spotkaniu poświęconym problematyce pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie udział brali przedstawiciele kilkudziesięciu krajów z całego świata. Oprócz wiceprezydenta Mike'a Pence'a byli to między innymi sekretarz stanu USA Mike Pompeo, premier Izraela Benjamin Netanjahu, a także szeroka reprezentacja Bliskiego Wschodu, w tym Arabia Saudyjska, Izrael, Katar, Jemen, Jordania, Kuwejt czy Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej.

Wśród tematów obrad znalazły się między innymi konflikt bliskowschodni, a także konflikty w Syrii i Jemenie, problemy humanitarne w regionie, rozwój broni masowego rażenia, terroryzm, zagrożenia hybrydowe oraz bezpieczeństwo energetyczne.

Autor: tmw/ja/kwoj / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości