Polska

Msza za Mieszka I

Polska


W poznańskiej katedrze odprawiona została msza w intencji pierwszych władców Polski. To w tej światyni, w jednej z kaplic spoczywają Mieszko I i Bolesław Chrobry.

- Człowiek ma obowiązek myśleć o przyszłości, ale nie ma dobrej przyszłości i teraźniejszości bez odniesienia do przeszłości - mówił w homilii biskup Grzegorz Balcerek. Jak dodał, msza była też podziękowaniem Bogu, "że tak wspaniale ukształtował dzieje naszego narodu".

Hierarcha podkreślił historyczną rolę księżnej Dąbrówki, której 1030 rocznica śmierci przypada w tym roku. - To siła jej wiary wpływała na księcia Mieszka I. To ona tworzyła zręby organizacji kościelnej i państwowe. Tej - jak nazywał ją kardynał Wyszyński Matce Chrzestnej Narodu Polskiego dziś także składamy hołd, modlitwy i wdzięczni wspominamy jej wkład w dzieje narodu - mówił biskup Balcerek.

We mszy za pierwszych władców uczestniczyli przedstawiciele obecnych włodarzy miasta i regionu. Po mszy uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i kwiaty przed sarkofagiem Mieszka I i jego syna Bolesława Chobrego. Ich sarkofagi znajduje się w Złotej Kaplicy poznańskiej katedry.

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP