Polska

Msza w intencji ofiar katastrofy

Polska


Premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński uczestniczyli w niedzielę rano w mszy św. odprawionej w kościele seminaryjnym w Warszawie w intencji osób, które zginęły 6 lat temu pod Smoleńskiem. Po nabożeństwie przed Pałacem Prezydenckim odbył się Apel Pamięci.

Msza święta rozpoczęła się o godz. 8 rano w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca sąsiadującym z Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. Nabożeństwu przewodniczył ks. Przemysław Ćwiek. Oprócz Szydło i Kaczyńskiego w modlitwie uczestniczyli przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, ministrowie rządu oraz parlamentarzyści. Na placu przed kościołem zebrała się grupa osób z biało-czerwonymi flagami. Ludzie gromadzili się też na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim, gdzie odbywa się w niedzielę dalsza część obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Apel pamięci

Ok. godz. 9 przed Pałacem Prezydenckim odbył się Apel Pamięci, podczas którego odczytano nazwiska wszystkich ofiar katastrofy oraz zmówiono za nie modlitwę. Następnie prezes PiS złożył wieniec z biało-czerwonych kwiatów przed portretem pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich ustawionym przed pałacem. W tym miejscu palą się na ulicy białe i czerwone znicze ustawione w kształt krzyża. Kilka minut przed rozpoczęciem apelu przed pałacem ustawiono ponaddwumetrowy krzyż, co część zgromadzonych przywitała oklaskami. Uczestnicy apelu rozwinęli też wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia kilkudziesięciometrową biało-czerwoną flagę. Ceremonia odbyła się z wojskową asystą honorową. 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Autor: dln//gak / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości