Polska

MSZ wreszcie zapowiedziało Rosjanom prezydenta

Polska


Polskie MSZ wysłało Rosjanom oficjalne pismo w sprawie planowanej wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia w Katyniu. Strona rosyjska może zacząc przygotowania do wizyty. Oficjalnie.

Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski poinformował, że ministerstwo przesłało stronie rosyjskiej formalną notyfikację dotyczącą przyjazdu polskiego prezydenta do Katynia na uroczystości 10 kwietnia (wraz z listą uczestników i innymi informacjami, które w takich przypadkach się przekazuje).

Rosjanie nie mogli uruchomić procedury przygotowań

W wywiadzie dla poniedziałkowego wydania "Wriemia Nowostiej" ambasador Rosji Władimir Grinin powiedział, że bez oficjalnych informacji na temat planowanego przyjazdu polskiego prezydenta do Katynia, strona rosyjska nie może uruchomić procedury przygotowań do tej wizyty. - W MSZ Polski potwierdzono nam, że prezydent Kaczyński zamierza odwiedzić Katyń 10 kwietnia w związku z 70-leciem tragedii. Jednak żadnych przyjętych w takich wypadkach oficjalnych, pisemnych informacji z wyjaśnieniami, jak strona polska wyobraża sobie to przedsięwzięcie, nie otrzymaliśmy - mówił Grinin.

W poniedziałek rzecznik polskiego MSZ uspokajał, że trwają rozmowy, że "strona rosyjska zostanie poinformowana formalnie w momencie ustalenia wszelkich kwestii szczegółowych". Zapowiedział też, nie pierwszy raz, niezwłoczne wysłanie notyfikacji.

Prezydent i premier osobno

10 kwietnia w Katyniu Lech Kaczyński będzie przewodniczyć uroczystościom upamiętniającym 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach (uroczystości organizowane są przez polską Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa). Z kolei 7 kwietnia w Katyniu pojawi się premier Donald Tusk, który wraz z premierem Rosji Władimirem Putinem weźmie udział w uroczystościach organizowanych przez rząd Rosji.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości