Polska

MSZ ostrzegało przed wyjazdami do Tunezji. Ale biura podróży "zaskoczone"

Polska

Prezes Polskiej Izby Turystyki: turyści z Tunezji wrócą dziś do kraju
tvn24MSZ na swojej stronie internetowej odradzało wyjazdy do Tunezji

- Ta sytuacja jest kompletnym zaskoczeniem - mówił we "Wstajesz i wiesz" o środowym zamachu w Tunezji prezes Polskiej Izby Turystyki, Paweł Niewiadomski. Tymczasem na stronie internetowej polskiego MSZ od niemal roku publikowane jest ostrzeżenie przed wyjazdami do tego kraju. Pytany o to Niewiadomski zarzucał resortowi spraw zagranicznych niewłaściwą organizację systemu komunikatów.

- W Tunezji jest 291 polskich turystów, większość wraca dziś do kraju - poinformował w TVN24 Paweł Niewiadomski.

Dodał, że dzisiaj zostanie także podjęta decyzja, czy do Polski mogą wrócić osoby poszkodowane w zamachu. Jak podkreślił, "sytuacja dotycząca bezpieczeństwa w Tunezji będzie na bieżąco monitorowana". - Ta sytuacja jest kompletnym zaskoczeniem, Tunezja była postrzegana jako kraj bezpieczny - stwierdził.

"System powinien być na bieżąco poprawiany"

Tymczasem MSZ na swojej stronie internetowej odradza wyjazdy w tamten rejon. W komunikacie z maja 2014 roku czytamy: "Ze względu na potencjalny wzrost aktywności grup terrorystycznych w Tunezji i zagrożenia zamachami kierowanymi również przeciwko turystom, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wyjazdy do tunezyjskich miejscowości Bizerte, Tabarka, Hammamet, Tunis i Sousse oraz na wyspę Dżerba. Zdecydowanie odradza się również wyjazdy na tereny przygraniczne z Libią i Algierią, szczególnie do gubernatorstw Beja, Jendouba, Le Kef i Kasserine".

- Te komunikaty są prezentowane w określonym czasie, jeśli nie są aktualne, to nie ma takiej informacji. System prowadzony przez MSZ nie zakłada ich wycofywania. Nie wprowadza się informacji na bieżąco - przekonywał Niewiadomski.

Zauważył, że od wydania ostatniego ostrzeżenia przed wyjazdem do Tunezji minął rok. - Ten system komunikatów powinien być na bieżąco poprawiany - stwierdził.

Dodał, że w tej chwili "wszyscy organizatorzy wyjazdów do Tunezji zawiesili wyjazdy w tamten rejon". - Jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o wylotach wakacyjnych - ocenił.

W środę doszło w Tunisie do zamachu terrorystycznego na Muzeum Narodowym Bardo. Terroryści z karabinami strzelali do zwiedzających i do ludzi w autobusach zaparkowanych opodal. Zginęło 21 osób, w tym dwóch Polaków.

Autor: eos//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości