Polska

MSZ nie odpowie Rosji. Na razie

Polska

Apoloniusz Zawilski, "Bitwy poslkiego września" 1972Nie będzie reakcji polskiego MSZ

- MSZ na razie nie planuje żadnej reakcji na zapowiedzianą na 1 września prezentację w Rosji książki "Sekrety polskiej polityki zagranicznej. 1935-45" - poinformował rzecznik resortu Piotr Paszkowski. Ministerstwo weryfikuje informacje na ten temat - powiedział.

W piątek wieczorem agencja RIA-Nowosti poinformowała, że konferencja Służby Wywiadu Wojskowego Rosji (SWR), na której zaprezentowana będzie książka, odbędzie się we wtorek o godz. 12 czasu moskiewskiego (10 czasu polskiego). Dokładnie w tym samym czasie w Sopocie zaplanowana jest rozmowa premiera Donalda Tuska z premierem Rosji Władimirem Putinem. Konferencję rosyjskiego wywiadu początkowo zaplanowano na poniedziałek, a SWR nie podała przyczyn jej przesunięcia.

SWR: Polska współpracowała z nazistami

Rzecznik SWR Siergiej Iwanow poinformował, że w książce znajdą się "analizy polityki wewnętrznej i zagranicznej Polski, pisma polityczne i zapisy rozmów ambasadorów, raporty attaches wojskowych i wybór telegramów informacyjnych misji dyplomatycznych". Według SWR przedwojenne władze Polski "aktywnie współpracowały z hitlerowskimi Niemcami", a Polska "nie odmówiłaby wspólnej wojny z Niemcami przeciwko ZSRR".

Według przedstawiciela SWR, "dzisiaj politycy kilku krajów wschodnioeuropejskich podejmują aktywne próby zrewidowania historii II wojny światowej "zgodnie ze swoimi obecnymi politycznymi potrzebami". - W Polsce zwykło się uważać, że kraj ten padł ofiarą agresji. Faktu tego nikt nie kwestionuje. Jednak mało który z odpowiedzialnych polskich polityków zadaje sobie pytanie, co zrobiła Warszawa, aby nie dopuścić do rozpętania wojny - powiedział Iwanow.

Zdaniem Iwanowa, "przypomnienie o tym wszystkim wydaje się konieczne w przededniu (rocznicy-red.) tragicznych wydarzeń sprzed 70 lat". - Myślę, że na razie ujawnione zostaną nie wszystkie sekrety polskiej polityki z lat przedwojennych - zaznaczył.

MSZ chce dostępu do archiwów

Prezydent Lech Kaczyński, komentując pierwsze informację o odwołaniu prezentacji, powiedział w piątek w Warszawie dziennikarzom, że "przedstawianie dokumentów, które dopiero trzeba by było zrobić po 70 latach, jest stosunkowo trudne".

Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Kremer, odnosząc się do zapowiedzianej publikacji książki SWR ocenił, że "budzi pewne zdziwienie, że instytucja, która podjęła się prac historycznych, jest rosyjski wywiad". Zapowiedział, że w trybie roboczym zdziwienie tą sytuacją wyrazi Agencja Wywiadu. Strona polska - zgodnie z prawem międzynarodowym - będzie występować o przekazanie nam należących do polskich instytucji zbiorów archiwalnych.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Apoloniusz Zawilski, "Bitwy poslkiego września" 1972

Pozostałe wiadomości