Polska

MSZ "absolutnie oburzone" rosyjską publikacją

Polska

MSZ "absolutnie oburzone" rosyjską publikacją
TVN24MSZ "absolutnie oburzone" rosyjską publikacją

Jest odpowiedź polskiego MSZ na publikację rosyjskiego wywiadu, który stwierdził, że Józef Beck był niemieckim agentem. - Trudno jest nam zrozumieć tę sytuację. Ta publikacja jest absolutnie kuriozalna. Znajdzie to odpowiednią odpowiedź - stwierdził w TVN24 wiceminister spraw zagranicznych Jacek Najder.

Służba Wywiadu Zagranicznego (SWR) Rosji opublikowała w sobotę na swojej stronie internetowej notatkę o nakręconym przez SWR filmie dokumentalnym "Trzy konferencje", opowiadającym o Teheranie, Jałcie i Poczdamie. Rosjanie napisali w niej, że Józef Beck, b. polski wicepremier i minister spraw zagranicznych, był agentem niemieckiego wywiadu.

Nie są partnerem, ale się im przyjrzą

Jak zaznaczył w TVN24 wiceszef polskiej dyplomacji Jacek Najder, publikacja Rosjan wzbudziła u "absolutne oburzenie" naszego MSZ. - Z pewnością będziemy temu jeszcze się przyglądać i odpowiednią odpowiedź to znajdzie - podkreślił Najder.

Dodał jednak, że "dla MSZ Służba Wywiadu Zagranicznego Rosji nie jest partnerem, z którym powinno się prowadzić polemikę". Najder ocenił tez przy okazji inne "sensacyjne" doniesienia na temat polskiej historii, które w ostatnich dniach odkrywają Rosjanie. - (Ta sytuacja) jest trudna do pojęcia i może rodzić wszelkie możliwe domniemania co do intencji - ocenił.

Rosyjska prowokacja?

Działania SWR budzi tym większe "niezrozumienie" polskiego MSZ-u, że publikacje pojawiają się w tuz przed wizytą Władimira Putina na Westerplatte. - Biorąc pod uwagę pewne misterium dyplomatyczne, które z reguły towarzyszy przygotowaniem do wizyt takiego szczebla jak ta, której się spodziewamy, czyli premiera Rosji, to w tym kontekście tego rodzaju sytuację trudno jest nam zrozumieć - przyznał Najder.

Służba Wywiadu Zagranicznego Rosji zapowiedziała na wtorek, 1 września, prezentację swojej książki "Sekrety polskiej polityki zagranicznej. 1935-45". Mają się w niej znaleźć "analizy polityki wewnętrznej i zagranicznej Polski, pisma polityczne i zapisy rozmów ambasadorów, raporty attaches wojskowych i wybór telegramów informacyjnych misji dyplomatycznych".

Anonsując zbiór, SWR zarzuciła w czwartek Polsce, że jej przedwojenne władze "aktywnie współpracowały z hitlerowskimi Niemcami". Według SWR, Polska "nie odmówiłaby wspólnej wojny z Niemcami przeciwko ZSRR".

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości