MSWiA: Bezzwrotna pomoc finansowa w jeden dzień

TVN24

Aktualizacja:
TVN24MSWiA: pomoc finansowa w 1 dzień

Komu należą się pieniądze i kto je dostanie? - pytają internauci w związku z powodzią. My pytamy zaś Małgorzatę Woźniak z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. - Każda rodzina bądź osoba samotna (poszkodowana przez powódź - red.) otrzymuje bezzwrotną pomoc finansową w wysokości do 6 tysięcy złotych - mówi w TVN24. Dodaje, że specjalne komisje do szacowania strat powodzian ruszyły już w teren.

- Taki zasiłek (do 6 tys. zł) przysługuje osobom, które straciły swój dobytek, straciły swój dom, ten dom został zalany, czy które mają po prostu straty - zaznacza Woźniak.

Komisje ruszyły w teren, szacują straty, docierają do mieszkańców i będą docierać w kolejnych dniach. Małgorzata Woźniak, MSWiA

PORADNIK DLA POWODZIAN - Tu znajdziesz kompendium, w którym radzimy, co robić w czasie powodzi.

Komisje w terenie

W jaki sposób pomoc trafi do powodzian? Do poszkodowanych osób mają dotrzeć specjalne komisje gminne, powołane przez samorządy. Jak podkreśla Woźniak, te już pracują. - W ich skład wchodzą pracownicy socjalni, którzy szacują straty i docierają z pomocą. Te pieniądze są tym samym błyskawicznie przekazywane do wszystkich poszkodowanych - mówi.

Informacje o szkodach trafiają do gminy także za pośrednictwem sołtysów i samych poszkodowanych.

Szybka pomoc

Pomoc jest przekazywana nawet do jednego dnia. Te pieniądze mogą być wypłacone do ręki, chyba, że ktoś życzy sobie przelew na konto.

Co najważniejsze, pieniądze przekazywane są bardzo szybko. - Ja dzisiaj zbierałam informacje z woj. małopolskiego i usłyszałam, że ta pomoc jest przekazywana nawet do jednego dnia. Te pieniądze mogą być wypłacone do ręki, chyba, że ktoś życzy sobie przelew na konto.

Aby nikt poszkodowany nie pozostał bez pomocy, informacje o możliwości uzyskania pieniędzy poza urzędnikami, ogłaszać mają też parafie. - Żeby mieszkańcy wiedzieli na jaką pomoc mogą liczyć i gdzie mają się zgłaszać.

Gdzie zgłaszać szkody?

Woźniak podkreśla, że jeżeli znamy osoby, które są poszkodowane, a mogą nie mieć możliwości zgłoszenia się po pomoc lub gdy komisja nie będzie w stanie do nich dotrzeć, należy o ich sytuacji poinformować urzędników. Można to zrobić bezpośrednio do sołtysa lub do urzędu gminy.

- Jak najszybciej pojawią się tam pracownicy socjalni z danej gminy i będą pomagać - przekonuje.

Dokumenty za darmo

Ci, co stracili swoje dokumenty - np. dowód osobisty, paszport - mają otrzymać nowe w specjalnym trybie. Jak mówi Woźniak, MSWiA wystąpiło do wojewodów, a ci do gmin z prośbą, aby wnioski o nowe dokumenty były rozpatrywane w pierwszej kolejności. Przyspieszona ma być też ich produkcja.

- Jeżeli chodzi o ginę Wilków, zalaną w 90 procentach, w tym urząd gminy, prosimy mieszkańców, by zgłosili się do sąsiednich gmin - zaznacza.

Od 1 stycznia br. wyrobienie nowego dowodu osobistego nie jest objęte opłatą.

MOŻESZ POMÓC POSZKODOWANYM PRZEZ ŻYWIOŁ. ZOBACZ, JAK: www.tvn24.pl/pomoc

Czytaj raport "Polska pod wodą"

Źródło: tvn24.pl