Polska

Mówiła, że Sąd Najwyższy to "zespół kolesi". Prokuratura odmawia śledztwa

Polska

"Zebrał się zespół kolesi". Rzecznik PiS o Sądzie Najwyższym
tvn24Mazurek o Sądzie Najwyższym: zebrał się zespół kolesi (wideo z dnia 26.04.2016)

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie określenia przez rzeczniczkę klubu PiS mianem "zespołu kolesi" Zgromadzenia Ogólnego sędziów Sądu Najwyższego, które pod koniec kwietnia uznało, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego podlegają niezwłocznemu opublikowaniu.

27 maja, z braku znamion czynu zabronionego, odmówiono wszczęcia śledztwa w tej sprawie z zawiadomienia klubu parlamentarnego Nowoczesna - poinformował w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Michał Dziekański. Dodał, że postanowienie jest nieprawomocne i pierwszy prezes SN może odwołać się od tej decyzji. Dziekański wyjaśnił, że wbrew zawiadomieniu, zgromadzenia ogólnego SN nie sposób uznać za "organ konstytucyjny" (konstytucja go nie wymienia, zgromadzenie SN jest tylko organem sądu - red.). Prokurator dodał, że zgodnie z prawem, warunkiem popełnienia przestępstwa znieważenia funkcjonariusza publicznego musi być dokonanie takiego czynu nie tylko "w związku", ale też "podczas" pełnienia obowiązków . - Tutaj dane słowa padły już po obradach - dodał. Poinformował, że sędziowie SN mogą ścigać autorkę słów z oskarżenia prywatnego.

Reakcja na uchwałę sędziów SN

Pod koniec kwietnia sędziowie SN przyjęli uchwałę, w której - w kontekście nieopublikowania przez rząd orzeczenia TK z 9 marca ws. nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa PiS - podkreślono, że zgodnie z art. 190 ust. 2 konstytucji "orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego podlegają niezwłocznemu opublikowaniu". Sędziowie SN stwierdzili, że wyrok TK o niekonstytucyjności jakiegoś przepisu, nawet jeśli nie jest opublikowany, uchyla domniemanie jego zgodności z konstytucją. Rzecznik SN wyjaśnił, że uchwała zgromadzenia SN nie ma dla sądów orzekających mocy wiążącej, ale jest "wskazówką", jak dokonywać wykładni prawa. Rzecznik rządu Rafał Bochenek mówił wtedy, że stanowisko SN to "niepotrzebne eskalowanie trudnej sytuacji wokół TK". Jego zdaniem sędziowie powinni "angażować się w rozwiązanie tego kryzysu" i przyczyniać do wypracowania kompromisu politycznego. Dodał, że premier Beata Szydło "też jest w trudnej sytuacji", ponieważ "pomimo że chciałaby publikować rozstrzygnięcia TK, w tej konkretnej sytuacji nie może tego zrobić". Także szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski uznał uchwałę SN za "element eskalacji konfliktu wokół TK". W reakcji na uchwałę sędziów SN rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek powiedziała, że "zebrał się zespół kolesi, którzy bronią status quo poprzedniej władzy".

"Kategoryczny sprzeciw"

Cztery stowarzyszenia sędziowskie wyraziły "kategoryczny sprzeciw" i wezwały do zaprzestania tego typu wypowiedzi. Zarządy stowarzyszeń sędziów "Iustitia", "Themis" oraz dwóch stowarzyszeń sędziów rodzinnych uznały, że słowa te godzą w powagę urzędu sędziego i naruszają autorytet SN, a tym samym całego wymiaru sprawiedliwości i porządek prawny w państwie. Również kolegium Naczelnego Sądu Administracyjnego uznało wypowiedź za "niedopuszczalną i oburzającą". Klub Nowoczesna zapowiedział złożenie wniosku do sejmowej komisji etyki poselskiej. Zawiadomił też prokuraturę o "znieważeniu organu konstytucyjnego". Słowa Mazurek krytykowała również PO. Beaty Mazurek bronił szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Jego zdaniem użyła ona "delikatnego określenia". Jak dodał, jest to "potoczne określenie tego, z czym mamy do czynienia". - Mamy do czynienia z przykrym wydarzeniem i należą się słowa potępienia dla tego rodzaju działań politycznych sędziów - uznał Terlecki.

Autor: js//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości