Polska

Morawiecki do zagranicznych dziennikarzy: chcemy pomagać w miejscu pochodzenia migracji

Polska

[object Object]
Podczas wtorkowego spotkania z Junckerem podjęty został temat uchodźcówtvn24
wideo 2/24

Chcemy być solidarni, Polska chce pomagać w miejscu pochodzenia migracji - zadeklarował w rozmowie z zagranicznymi korespondentami w Polsce premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, Polska uczestniczy w inicjatywach wsparcia miejsc pochodzenia migracji i jest w stanie robić więcej.

Szef polskiego rządu poinformował w środę, że temat migracji pojawił się w trakcie jego wtorkowego spotkania z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem.

- Jako Polska chcemy pomagać w miejscu pochodzenia migracji, tam, skąd przybywają uchodźcy. Chcemy pomagać im, być solidarni - zadeklarował.

"Jesteśmy gotowi robić dużo więcej"

- Musimy poradzić sobie z tą kwestią, na przykład w Libii. Zaczęliśmy to robić kilka miesięcy temu i to obecnie przynosi efekty, między innymi poprzez znaczne zmniejszenie, o 70 procent w drugim półroczu 2017 roku, napływu uchodźców z Libii do Włoch - dodał Morawiecki.

Wśród przykładów pomocy w miejscu pochodzenia migracji premier wymienił zaangażowanie rządu między innymi w Inicjatywę Wzmocnienia Gospodarczego Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

- Ponadto dołączyliśmy do Funduszu Powierniczego Unii Europejskiej na rzecz Afryki i jesteśmy gotowi robić dużo więcej - powiedział Morawiecki

- Chcemy przekonać naszych partnerów z Unii Europejskiej, że wykonujemy naszą część zobowiązań w sprawie migracji, ale nasza sytuacja jest inna niż sytuacja we Włoszech czy Grecji. Syria czy Libia to nie są jedyne wrażliwe i trudne regiony, jeśli chodzi o pochodzenie migracji - dodał.

Szef polskiego rządu nawiązał w ten sposób do licznej migracji do Polski z Ukrainy. Jak zaznaczył obecnie w Polsce żyje około 1,5 miliona Ukraińców, spośród których szacunkowo 5 procent przyjechało z okolic Donbasu, gdzie trwają działania wojenne.

Wsparcie finansowe z Polski

Polska przeznaczyła 50 milionów euro na współpracę w ramach Europejskiego Banku Inwestycyjnego i ponad 7 milionów euro na Fundusz Powierniczy UE na rzecz Afryki, którego beneficjentem są głównie państwa w północnej Afryce.

Pod koniec grudnia premier Morawiecki wraz z szefami rządów pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej rozmawiał z premierem Włoch Paolo Gentilonim i szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. W trakcie spotkania kraje Grupy Wyszehradzkiej zapowiedziały przekazanie 35 milionów euro na wsparcie Włoch w projektach powstrzymania nielegalnej migracji z Libii.

Autor: tmw//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości