Monika Białkowska laureatką nagrody "Ślad" imienia biskupa Jana Chrapka

Autor:
akw/dap
Źródło:
PAP
Białkowska: Obawiam się, że Kościół nie jest opleciony siecią, tylko Kościół jest wręcz nią przerośnięty
Białkowska: Obawiam się, że Kościół nie jest opleciony siecią, tylko Kościół jest wręcz nią przerośniętyTVN24
wideo 2/2
TVN24Białkowska: Obawiam się, że Kościół nie jest opleciony siecią, tylko Kościół jest wręcz nią przerośnięty (wypowiedź z października 2021 roku)

Monika Białkowska, dziennikarka "Przewodnika Katolickiego", autorka wideobloga "Reportaż z wycinków świata", została laureatką Nagrody Dziennikarskiej "Ślad" imienia biskupa Jana Chrapka. Nagrodę wręczono w środę na uroczystej gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Monika Białkowska otrzymała Nagrodę Dziennikarską "Ślad" imienia biskupa Jana Chrapka "za doskonały warsztat dziennikarski, kulturę słowa, spontaniczność oraz głos rozsądku w debacie publicznej cechujący się troską o przyszłość Kościoła w Polsce i na świecie".

Doceniono także stworzony w czasie pandemii i prowadzony przez laureatkę program "Reportaż z wycinków świata", który dostępny jest w mediach społecznościowych. Kapituła zwróciła także uwagę na napisaną przez Białkowską książkę reporterską "Nawet jeśli umrę w drodze. Twarzą w twarz z uchodźcami", w której przedstawiła poruszające historie uchodźców z różnych stron świata, spotkanych w czterech miejscach Europy.

Białkowska odbierając statuetkę autorstwa profesora Gustawa Zemły powiedziała, że w pracy dziennikarskiej przyświecają jej słowa włoskiej dziennikarki Oriany Fallaci, zapisane na stworzonej przez nią tak zwanej karcie dziennikarzy - "Bądź odważny, zwłaszcza moralnie i fizycznie. Bądź gotowy zaryzykować swoje życie, swój spokój, swoją reputację i swoje pieniądze, żeby powiedzieć to, co czujesz i w co wierzysz". - To jest jakiś ideał dziennikarski, do którego dążę - wyznała Białkowska.

Mówiąc o kulisach powstania programu "Reportaż z wycinków świata" powiedziała, że ma on ponad 200 patronów, którzy co miesiąc robią drobny przelew, żeby on istniał. - Dla mnie to znak, że być może dziennikarstwo będzie się zmieniało w takim kierunku, że ludzie będą kupowali konkretną treść, konkretnego autora, a już nie medium - powiedziała.

Zaznaczyła, że "dziennikarze są dla ludzi, również dla Kościoła, a nie tylko dla siebie". - Ufam, że ta nagroda nie jest żadnym zwieńczeniem, ale jest i będzie dopiero początkiem - dodała.

Kapitułę nagrody tworzy grono ludzi mediów współpracujących z biskupem Chrapkiem oraz nagrodzeni w poprzednich latach. Zasiadał w niej między innymi zmarły metropolita lubelski arcybiskup Józef Życiński. W tym roku dziennikarze, redakcje oraz członkowie kapituły zgłosili do nagrody 16 ludzi mediów, reprezentujących różne redakcje prasowe, radiowe, telewizyjne oraz portale internetowe.

Nagroda Dziennikarska im. bp. Jana Chrapka "Ślad" przyznawana jest od 2002 roku. Laureatami jej dotychczasowych edycji byli: Paulina Guzik, Ewa K. Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, Tomasz Wołek, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka, Tomasz Królak, Jacek Moskwa, Krzysztof Ziemiec, ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka, Tomasz Rożek, Alina Petrowa-Wasilewicz, Brygida Grysiak, ks. Andrzej Draguła, Tomasz Krzyżak i Tomasz Terlikowski.

Biskup Jan Chrapek zginął 18 października 2001 roku w wypadku samochodowym. Był członkiem Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu oraz wykładowcą na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jako biskup radomski zainicjował wiele charytatywnych przedsięwzięć m.in.: jadłodajnię dla ubogich, bank żywności czy badania mammograficzne dla kobiet z najdalszych zakątków diecezji. W latach 1983-1986 był on redaktorem naczelnym miesięcznika "Powściągliwość i Praca", a w latach 1986-1992 był przełożonym generalnym zgromadzenia księży michalitów.

Autor:akw/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości