Komentarze po słowach o "ideologii bezwstydu". "To był moment, w którym przemówienie trzeba było skończyć"

Autor:
asty/kab
Źródło:
TVN24
"Tak myśli znakomita większość biskupów, księży i zakonników"
"Tak myśli znakomita większość biskupów, księży i zakonników"TVN24
wideo 2/5
TVN24"Tak myśli znakomita większość biskupów, księży i zakonników"

Obrona całości wypowiedzi biskupa Wiesława Szlachetki podczas obchodów 50. Rocznicy Grudnia 1970 "byłaby bardzo karkołomna" – przyznała w "Tak jest" w TVN24 Monika Białkowska z "Przewodnika Katolickiego". Filozof i etyk ks. prof. Andrzej Kobyliński stwierdził, że "wiele słów, które padły z ust biskupa Wiesława Szlachetki nigdy nie powinno się pojawić na uroczystości państwowej".

W czwartek rano w Gdyni podczas obchodów 50. rocznicy Grudnia 1970 biskup pomocniczy gdański Wiesław Szlachetka modlił się o przebaczenie "także tym, którzy jeszcze dzisiaj mentalnie tkwią w tamtej zbrodniczej ideologii, a którzy nadają jej nowy kształt, kształt ideologii bezwstydu". – Jej celem jest wywracanie hierarchii wartości, dekonstrukcja rodziny, demoralizacja dzieci i młodzieży, szerzenie nienawiści wobec życia tych, którzy sami się obronić nie mogą - mówił duchowny.

Biskup Wiesław Szlachetka o "ideologii bezwstydu, której celem jest wywracanie hierarchii wartości"
Biskup Wiesław Szlachetka o "ideologii bezwstydu, której celem jest wywracanie hierarchii wartości"TVN24

Monika Białkowska z "Przewodnika Katolickiego" odnosząc się do słów hierarchy, przyznała w programie "Tak jest" w TVN24, że obrona całości wypowiedzi Wiesława Szlachetki "byłaby bardzo karkołomna". – Tam padały też słowa ważne i dobre. Padały słowa o tym, że zbrodnia z 1970 roku wciąż nie jest rozliczona. Padały słowa o tym, że trzeba porzucić logikę zemsty. Padały słowa o tym, że nikogo nie wolno traktować instrumentalnie – stwierdziła. – Tyle że dla mnie to był ten moment, w którym przemówienie trzeba było skończyć – dodała.

"Obrona całości wypowiedzi Wiesława Szlachetki byłaby bardzo karkołomna"
"Obrona całości wypowiedzi Wiesława Szlachetki byłaby bardzo karkołomna"TVN24

Filozof i etyk ks. prof. Andrzej Kobyliński zwrócił uwagę, że słowa biskupa pomocniczego padły podczas uroczystości państwowej, podczas której obecny był prezydent Andrzej Duda. – Wiele słów, które padły z ust biskupa Wiesława Szlachetki, nigdy się nie powinno pojawić na uroczystości państwowej – ocenił. – Ważne są słowa, które padły. Ale ważne jest podkreślenie, kim jest autor tej wypowiedzi. Biskup Wiesław Szlachetka to jest w pewnym sensie alter ego arcybiskupa Leszka Sławoja Głódzia – dodał.

"Wiele ze słów nigdy się nie powinno pojawić na uroczystości państwowej"
"Wiele ze słów nigdy się nie powinno pojawić na uroczystości państwowej"TVN24

Ks. prof. Andrzej Kobyliński podkreślił również, że biskup Wiesław Szlachetka był obecny 5 grudnia w Toruniu na uroczystości z okazji 29. Rocznicy Radia Maryja – podczas którego dyrektor rozgłośni o. Tadeusz Rydzyk nazwał biskupa Edwarda Janiaka "współczesnym męczennikiem mediów".

Rydzyk: Edward Janiak to współczesny męczennik mediówTV Trwam

Monika Białkowska, odpowiadając na pytanie o możliwy wpływ takich wypowiedzi na spadający udział Polaków we mszach, oceniła, że jeśli chodzi o wizję Kościoła, Polacy są rozdarci "między Kościołem, który za wszelką cenę próbuje utrzymać swoje status quo społeczno-polityczne", a "wizją Kościoła papieża Franciszka". – Kościoła, który porzuca schematy i od instytucji wychodzi w imię czynienia czystej Ewangelii wśród ludzi. To jest trudniejsze, bo wymaga realnej zmiany w swoim życiu – wyjaśniła.

Zwróciła uwagę na "pohukiwanie na nieobecnych" – ludzi, którzy nie przejmują się tym, co się do nich mówi. – A ci, którzy się jeszcze przejmują głosem arcybiskupa, w nich budujemy pewną agresję wobec innych. Nikogo w ten sposób nie nawrócimy, nikogo nie zachwycimy Ewangelią, sprawiamy, że oblężona twierdza jest jeszcze bardziej zamknięta. To jest prosty sposób do tego, żeby zdechrystianizować Polskę – oceniła publicystka "Przewodnika Katolickiego".

- Wypowiedź biskupa Szlachetki, wypowiedź dyrektora Radia Maryja z 5 grudnia, wiele wypowiedzi arcybiskupa Marka Jędraszewskiego to są wypowiedzi głównego nurtu. To nie są wypadki przy pracy, tak myśli w Polsce znakomita większość biskupów, księży i zakonników. I to jest pytanie, jak do tego stanu doszliśmy i czym się to naprawdę skończy? – zastanawiał się ks. prof. Andrzej Kobyliński.

Autor:asty/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości