Polska

"Biogram został przekazany do BBN". MON o przebiegu służby generała Sokołowskiego

Polska

MON zataiło przeszłość gen. Sokołowskiego przed prezydentem? "Hybrydowa wojna domowa"
Fakty TVNMON zataiło przeszłość generała Sokołowskiego przed prezydentem? [Materiał "Faktów" TVN z 19 października]

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w komunikacie, że przebieg całej służby generała dywizji Marka Sokołowskiego jest znany Biuru Bezpieczeństwa Narodowego od 2011 roku, kiedy szefem BBN był Stanisław Koziej.

W 2011 roku biogram z przebiegiem całej służby generała Sokołowskiego został przekazany przez MON do BBN w związku z nominacjami generalskimi - podało Ministerstwo Obrony Narodowej w komunikacie.

W przesłanej wówczas korespondencji znajduje się stwierdzenie, że Marek Sokołowski w latach 1987 do 1988 został wcielony jako poborowy do zasadniczej służby wojskowej najpierw w Centrum Szkolenia WSW, a następnie w Oddziale WSW - wynika z udostępnionego na stronie internetowej resortu dokumentu.

MON o przebiegu służby generała Marka Sokołowskiego | MON

Oddał się do dyspozycji Macierewicza

MON poinformował w środę wieczorem, że generał Sokołowski oddał się do dyspozycji ministra Antoniego Macierewicza. Powody oddania się przez generała do dyspozycji szefa MON nie zostały wówczas podane.

"Fakt" napisał w czwartek, że awansowany w ubiegłym roku generał dywizji Marek Sokołowski, dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, służył w organach bezpieczeństwa PRL. Według gazety, szef MON zataił ten fakt przed prezydentem Andrzejem Dudą. "Fakt" twierdzi, iż dotarł do dokumentów znajdujących się w gestii Służby Kontrwywiadu Wojskowego, z których wynika, że od września 1987 r. do września 1988 r. Sokołowski służył w Wojskowej Służbie Wewnętrznej.

Generał Sokołowski dowódcą 16. Dywizji Zmechanizowanej został na początku maja 2016 roku, zajmując miejsce generała Leszka Surawskiego. W przeszłości był zastępcą dowódcy tej dywizji oraz dowodził 25. Brygadą Kawalerii Powietrznej. Ma za sobą służbę w Iraku i Afganistanie. W 2013 roku dowodził Polskim Kontyngentem Wojskowym w Afganistanie. Został odznaczony między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego.

Działająca w latach 1957-1990 Wojskowa Służba Wewnętrzna (WSW) to wojskowa służba specjalna, będąca instytucją kontrwywiadu wojskowego i służby zabezpieczającej bezpieczeństwo Sił Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz utrzymania dyscypliny wojskowej.

Autor: KB/adso / Źródło: MON, PAP

Pozostałe wiadomości