Mniej ofiar, mniej pijanych kierowców niż rok temu

Polska

Aktualizacja:
TVN24Na drogach w świąteczny weekend policja doliczyła się 236 wypadków

21 osób zabitych, 298 rannych w 236 wypadkach - tak święta wielkanocne podsumowuje policja. W ciągu czterech dni - od Wielkiego Piątku do świątecznego poniedziałku - policjanci zatrzymali też ponad 1,5 tys. pijanych kierowców.

Tegoroczne święta były spokojniejsze niż w 2011 r. Jak przypomina rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski, w ub. roku w świąteczny weekend doszło do 379 wypadków, w których zginęło 35 osób, a 468 zostało rannych. Policjanci zatrzymali wówczas 1876 pijanych kierowców.

Spokojna niedziela

236 wypadków 21 zabitych 298 rannych bilans świątecznego weekendu na drogach

W tym roku najbezpieczniej na drogach było w niedzielę. Nikt nie zginął, 41 osób zostało rannych. Doszło do 32 wypadków.

Najtłoczniej i najniebezpieczniej było natomiast w piątek. Wiele osób zdecydowało się wówczas na świąteczne wyjazdy - w 94 wypadkach zginęło 9 osób, a 109 zostało rannych. Większy ruch na drogach - szczególnie wjazdowych do miast, był też w poniedziałek.

Najczęstszą przyczyną drogowych tragedii była prędkość i nieprawidłowe wykonywanie manewrów na drodze, m.in. wyprzedzania.

Pijanych wciąż za dużo

Mimo licznych apeli policjanci zatrzymali też aż 1586 pijanych kierowców. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.

Policyjna akcja świąteczna na drogach rozpoczęła się w piątek. Funkcjonariusze sprawdzali prędkość z jaką jadą kierowcy, ich trzeźwość, a także m.in. sposób przewożenia dzieci i czy wszyscy mają zapięte pasy. W akcji wykorzystywano nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24