Polska

Nie tylko pięcioro ministrów i troje wiceministrów. Rekonstrukcja "być może" będzie szersza

Polska

Karczewski: w najbliższym czasie Komitet Polityczny PiS ws. rekonstrukcji rządu
Karczewski: w najbliższym czasie Komitet Polityczny PiS ws. rekonstrukcji rządutvn24
wideo 2/35

W najbliższym czasie odbędzie się posiedzenie Komitetu Politycznego PiS, na którym zostaną podjęte ostateczne decyzje w sprawie rekonstrukcji rządu - poinformował we wtorek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Chodzi między innymi o ministrów, którzy zostali wybrani na eurodeputowanych. Wicemarszałek Senatu Adam Bielan nie wykluczył, że "jeden czy drugi minister, który nie startował i nie objął mandatu, również być może odejdzie".

W poniedziałek po południu Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów do europarlamentu. Mandat europosła zdobyło pięcioro ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego - Beata Szydło, Joachim Brudziński, Anna Zalewska, Elżbieta Rafalska i Beata Kempa. W ławach Parlamentu Europejskiego zasiądzie ponadto troje wiceministrów - Patryk Jaki, Grzegorz Tobiszowski, Andżelika Możdżanowska, a także rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Ministrowie z mandatami europosłów. Rząd czeka rekonstrukcja. CZYTAJ WIĘCEJ >

Komitet Polityczny PiS "w najbliższym czasie"

Karczewski był pytany na briefingu prasowym, kiedy dojdzie do rekonstrukcji rządu i czy poza zmianą ministrów, którzy zostali wybrani do Parlamentu Europejskiego, jacyś inni ministrowie mogą stracić swoje stanowiska.

- Nie leży to absolutnie w kompetencjach marszałka Senatu. Decyduje o tym premier, po konsultacjach politycznych. Konsultacje polityczne odbywają się i będą się odbywać. Po nich zapadną decyzje - podkreślił marszałek.

Zapowiedział również, że "w najbliższym czasie" odbędzie się prezydium Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Jak dodał, na nim zostaną podjęte ostateczne decyzje, które następnie ogłosi szef rządu.

Beata Szydło i Anna Zalewska na posiedzeniu rząduKPRM/Krystian Maj

Stanowisko zwolni też minister sportu

Wojciech Skurkiewicz, wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej pytany o ministrów, którzy otrzymali mandaty europosłów, podkreślił, że Elżbieta Rafalska stworzyła w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej "grupę takich osób, które bez wątpienia ciężar zarządzania ministerstwem mogą udźwignąć".

- I ja mówię o wszystkich ministerstwach - dodał. - To dotyczy też Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, również Ministerstwa Edukacji Narodowej - zaznaczył.

Przypomniał też, że "najpóźniej przed 1 stycznia [2020 roku - przyp. red.] czeka nas też zmiana w fotelu ministra sportu, bo minister [Witold - red.] Bańka będzie kierował Światową Agencją Antydopingową".

"Nie wykluczam, że jeden czy drugi minister który nie startował i nie objął mandatu, również być może odejdzie"

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan, który również wywalczył w niedzielę mandat europosła, zastrzegł, że jeśli chodzi o rekonstrukcję, "to są decyzje pana premiera Mateusza Morawieckiego, oczywiście po konsultacji z zapleczem parlamentarnym, z liderami Zjednoczonej Prawicy, Prawa i Sprawiedliwości".

- Spodziewaliśmy się rekonstrukcji powyborczej, w związku z wyborami europejskimi, ale nie wykluczam, że jeden czy drugi minister, który nie startował i nie objął mandatu, również być może odejdzie - dodał.

W związku z pojawiającymi się nieoficjalnymi informacjami, Bielan był dopytywany przez dziennikarzy, czy funkcję w rządzie może objąć była rzeczniczka rządu i była szefowa gabinetu premiera Elżbieta Witek. Odparł, że "była świetnym szefem gabinetu premiera, jest doświadczonym politykiem, była bardzo dobrym rzecznikiem prasowym".

W kwestii przyszłości Dariusza Piontkowskiego wicemarszałek Senatu stwierdził, że jest on "bardzo dobrym merytorycznie posłem komisji edukacji narodowej".

Bielan: nie wykluczam, że odejdzie jeden czy drugi minister, który nie otrzymał mandatu do PE
Bielan: nie wykluczam, że odejdzie jeden czy drugi minister, który nie otrzymał mandatu do PEtvn24

- Nie znam informacji, o których mówi Adam Bielan, ale wiem, że szefem rządu jest Mateusz Morawiecki i jeżeli ktokolwiek będzie informował na temat rekonstrukcji w rządzie to z całą pewnością on - powiedziała we wtorek w rozmowie z reporterem TVN24 rzeczniczka PiS Beata Mazurek, komentując słowa senatora o ewentualnej szerszej rekonstrukcji.

Pytana, czy zmiany na stanowiskach ministrów będą osłabieniem, czy wzmocnieniem rządu, stwierdziła, że "to nie jest osłabienie ani wzmocnienie tylko naturalna kolej rzeczy".

- Jeżeli ludzie zdobywają mandaty, a tak się stało w przypadku zdobycia mandatów do Parlamentu Europejskiego, to kolejną rzeczą jest, że muszą być wskazane nazwiska osób, które będą nas zastępowały na określonych funkcjach, które do tej pory pełniliśmy (...). Te zmiany muszą nastąpić - podkreśliła.

Mazurek: nie znam informacji, o których mówi Adam Bielan
Mazurek: nie znam informacji, o których mówi Adam Bielantvn24

Szydło: rekomendowałabym panią Elżbietę Witek na każde stanowisko w rządzie

W Radiu ZET we wtorek o rekonstrukcji mówiła też wicepremier Beata Szydło. Pytana, kto zastąpi Elżbietę Rafalską w rządzie, odpowiedziała, że decyzje personalne dotyczące składu rządu będzie podawał do publicznej wiadomości premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczyła jednocześnie, że "zespół w ministerstwie rodziny jest bardzo dobry".

- Tam jest wielu doświadczonych wiceministrów, którzy na pewno poradzą sobie z prowadzeniem tego resortu. To są osoby, które od początku kadencji pracują przy tych projektach społecznych i mają ogromne doświadczenie w tym zakresie - zapewniła wicepremier.

Pytana, czy do rządu wejdzie posłanka Witek, oceniła, że ma ona "ogromne kompetencje". - Rekomendowałabym panią Elżbietę Witek na każde stanowisko w rządzie - podkreśliła Beata Szydło.

Z rządu odejdą między innymi Beata Kempa, Elżbieta Rafalska, Beata Szydło i Joanna KopcińskaKrystian Maj/KPRM

Autor: ads,js//now,adso / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości