"Zapewnienie bezpieczeństwa publicznego". Ministerstwo tłumaczy, czemu wycinka trwa

Polska

TSUE podjął w piątek 28 lipca decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki (materiał z 31.07.2017)TVN 24
wideo 2/35

"Prowadzone działania są zgodne z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości UE" - napisało Ministerstwo Środowiska w komunikacie. Tak komentuje zakaz wycinki w Puszczy Białowieskiej, wydany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Ministerstwo Środowiska poinformowało, że otrzymało postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej "w przedmiocie środka tymczasowego" 28 lipca.

"Jedynie niezbędne działania"

"Postanowienie Trybunału dotyczy tymczasowego wstrzymania aktywnych działań gospodarki leśnej na wybranych siedliskach oraz usuwania ponad stuletnich martwych świerków na obszarze Puszczy Białowieskiej, a także wycinki drzew w ramach zwiększonego etatu pozyskiwania drewna na obszarze Nadleśnictwa Białowieża, za wyjątkiem sytuacji zagrażających bezpieczeństwu publicznemu" - wyjaśnia w komunikacie Ministerstwo Środowiska.

W swoim komunikacie ministerstwo "zapewnia, że na terenie Puszczy Białowieskiej, objętej obszarem Natura 2000, prowadzi jedynie niezbędne działania, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa publicznego".

"Tym samym prowadzone działania są zgodne z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości UE. Jednocześnie Ministerstwo Środowiska zapewnia, że Rząd Rzeczypospolitej Polskiej odpowie Trybunałowi Sprawiedliwości w wyznaczonym terminie" - dodano.

W komunikacie zwrócono też uwagę, że postanowienie Trybunału "nie ma wpływu na merytoryczne rozstrzygnięcie przez Trybunał sporu między Komisją Europejską a Rzeczpospolitą Polską w zakresie zgodności działań ochronnych na obszarze Puszczy Białowieskiej z prawem Unii Europejskiej".

"Powołany zespół doradczy"

Ministerstwo poinformowało również, że "w celu zapewnienia bezpieczeństwa na terenie Puszczy Białowieskiej został także powołany Zespół doradczy do oceny zagrożenia bezpieczeństwa publicznego przez drzewa martwe i osłabione na terenie nadleśnictw: Białowieża, Browsk i Hajnówka". Zespół powstał na podstawie decyzji dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. "Celem Zespołu jest w szczególności analiza wniosków nadleśniczych nadleśnictw: Białowieża, Browsk i Hajnówka o dokonanie oceny zagrożenia bezpieczeństwa publicznego przez martwe i osłabione drzewa oraz sporządzanie opinii na ten temat" - dodano w komunikacie.

Zakaz wycinki Puszczy Białowieskiej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podjął w piątek 28 lipca decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej na obszarach chronionych.

Jest to też środek tymczasowy, o który wnioskowała Komisja Europejska. Resort środowiska zapowiedział w poniedziałek, że będzie nadal prowadził działania w Puszczy Białowieskiej. Minister Szyszko poinformował, że do 4 sierpnia polska strona prześle swoją odpowiedź na zarzuty Komisji Europejskiej na działania wykonywane w Puszczy.

W środę Komisja Europejska zapowiedziała, że jeśli potwierdzone zostanie, iż wycinka w Puszczy Białowieskiej nie została wstrzymana, to włączy tę kwestię do prowadzonej wobec Polski procedury ochrony praworządności.

Autor: mart//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Greenpeace Polska