Polska

Minister: Polska wolna od GMO od 28 stycznia

Polska

TVN 24Żywność GMO będzie zakazana w Polsce

- Z chwilą wejścia w życie ustawy i rozporządzeń, Polska będzie wolna od upraw roślin GMO - zapewnił w czwartek minister rolnictwa, Stanisław Kalemba (PSL). Te będą obowiązywać od 28 stycznia.

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że do tej pory nie było przepisów umożliwiających kontrolowanie upraw na polach. Natomiast ustawa upoważnia do tego Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. W razie wykrycia upraw GMO, są sankcje dla rolnika, łącznie ze zniszczeniem takiej uprawy. Wydane przez rząd rozporządzenia zakazują uprawy genetycznie modyfikowanych odmian kukurydzy MON 810 oraz ziemniaka Amflora. Przepisy zostały przygotowane na podstawie podpisanej 21 grudnia przez prezydenta ustawy o nasiennictwie.

Unia podzielona

Minister wyjaśnił, że rząd mógł wydać takie rozporządzenia bez pytania Komisji Europejskiej o zgodę. Do czasu wejścia ich w życie Polska poinformuje o nich KE. Poinformowały, że w UE trwają rozmowy w sprawie zakazu upraw GMO na terytorium Wspólnoty. Zdania są podzielone, ale 1/3 krajów nie chce takiego zakazu. W ciągu najbliższych 2-3 lat ma wejść w życie unijne rozporządzenie, które pozwoli krajom UE na wybór, czy chcą uprawiać rośliny GMO, czy nie. Parlament Europejski uchwalił już w tej sprawie rezolucję, a komisja rolnictwa przygotowuje projekt dokumentu. Jak mówił Kalemba, 75 proc. polskiego społeczeństwa nie chce żywności GMO, a ponadto nie ma gwarancji bezpieczeństwa upraw genetycznie modyfikowanych.

Premier nie był entuzjastą

Uchwalona przez Sejm 9 listopada 2012 r. ustawa o nasiennictwie została ogłoszona 28 grudnia 2012 r. Wdraża ona nowe unijne przepisy z zakresu nasiennictwa, wykonuje też wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z lipca 2009 r., w którym Trybunał wskazał na niezgodność prawa polskiego z prawem UE dotyczącą zakazu rejestracji GMO w krajowym rejestrze oraz zakazu obrotu materiałem siewnym odmian genetycznie zmodyfikowanych. Rozporządzenia rządu są realizacją zapowiedzi premiera Donalda Tuska. - Nie ma wśród nas nikogo, kto byłby entuzjastą GMO. Dlatego rząd przygotowywał na poziomie rozporządzeń przede wszystkim takie przepisy, które wykluczą w Polsce możliwość uprawiania GMO - mówił premier w listopadzie.

Autor: kcz//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Raporty:
Pozostałe wiadomości