TVN24 | Polska

Minister o zmianach w kanonie lektur uzupełniających. Na liście teksty Jana Pawła II i opracowania IPN

TVN24 | Polska

Autor:
ft/dap
Źródło:
PAP
Premier: rozważamy, aby treści z gier komputerowych wchodziły do lektur nieobowiązkowychTVN24
wideo 2/6
TVN24Premier: rozważamy, aby treści z gier komputerowych wchodziły do lektur nieobowiązkowych

Jeżeli za pontyfikatu Jana Pawła II powstały encykliki społeczne, które pokazują sprawiedliwe podejście do rynku, to jest to wiedza, która powinna być obecna w podręcznikach, choćby do przedsiębiorczości – mówił w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Poinformował, że resort skończył prace nad poszerzeniem kanonu lektur uzupełniających, w którym znajdują się między innymi teksty Jana Pawła II. 

- Właśnie skończyliśmy pracę nad poszerzeniem kanonu lektur szkolnych uzupełniających o znakomite pozycje literatury polskiej, książki, opracowania, choćby IPN, znakomite komiksy dla dzieci i młodzieży pięknie pokazujące w pozytywny sposób historię Polski również, wiele nowych propozycji, które na pewno dobrze będą wpływały na Polaków – powiedział w czwartek w Telewizji Trwam szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Teksty Jana Pawła II w kanonie lektur uzupełniających

Pytany o to, czy teksty Jana Pawła II znajdą się kanonie, powiedział, że "oczywiście, że tak". - Natomiast w sposób umiejętny je będziemy wprowadzać również do podręczników, mam nadzieję, i tak się to będzie działo w kolejnych latach – powiedział.

- Ja mówiłem choćby o tej przedsiębiorczości, no jeżeli za pontyfikatu Jana Pawła II (...) powstały encykliki społeczne, które pokazują sprawiedliwe podejście do rynku, do pracy, do czasu pracy, do wynagrodzenia, to jest to wiedza, która powinna być obecna w podręcznikach, choćby do przedsiębiorczości – podkreślił.

Dodał, że trudno mówić o rozwijaniu przedsiębiorczości bez znajomości etyki w tym zakresie. - A tam mam etyczne podejście właśnie do takich zagadnień fundamentalnych jak wynagrodzenie, praca, sprawiedliwość społeczna. To wszystko trzeba rozumieć i o tym pisał Jan Paweł II w swoich encyklikach społecznych i warto wykorzystać tę wiedzę i ona będzie wykorzystywana – mówił Czarnek.

Autor:ft/dap

Źródło: PAP