Polska

Mimo wyroków będzie miał czystą kartotekę

Polska


Nawet, jeśli parlament postanowi, że osoby skazane nie mogą kandydować do Sejmu, nie dotknie to Andrzeja Leppera. Wyroki lidera Samoobrony w październiku ulegną zatarciu - pisze "Życie Warszawy".

We wtorek może zacząć działać komisja konstytucyjna. Ma ona przygotować zmiany, które spowodują, iż osoby skazane nie będą mogły kandydować do Sejmu. Andrzej Lepper ma na koncie cztery prawomocne wyroki. Większość otrzymał za pomówienia podczas przemówienia w Sejmie w 2001 roku, kiedy to oskarżył polityków Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej o związki ze światem przestępczym.

- W październiku (Lepper - red.) będzie czysty: jego wyroki ulegną zatarciu - powiedziała "ŻW" była obrończyni Leppera Róża Żarska.

Według gazety, politycy Samoobrony, wśród których najwięcej jest posłów z wyrokami, już zapowiadają poparcie ustawy, bo wiedzą, że nie będzie ona dotyczyła szefa ich partii.

Przeciwko Lepperowi toczy się jeszcze proces o nielegalne wysypywanie zboża na tory kolejowe. Ale na razie Lepper może spać spokojnie. Póki co w projekcie zmian konstytucji nie ma rozwiązań dotyczących parlamentarzystów, którzy zostaną skazani w czasie trwania kadencji.

W projekcie nowelizacji ustawy zasadniczej brak jest rozwiązań dotyczących parlamentarzystów, którzy zostaną skazani w czasie trwania kadencji Sejmu. Wojciech Szarama (PiS) z komisji konstytucyjnej zapowiada, że zapis taki zostanie wprowadzony. - Tacy posłowie też muszą tracić mandaty - zapowiedział.

To, że proponowane zmiany w prawie nie dotyczą Andrzeja Leppera potwierdza szef klubu PiS Marek Kuchciński. Jednocześnie zaznacza, że należałoby przeprowadzić odpowiednią analizę prawną. - Nie przygotowywaliśmy projektu ustawy myśląc o konkretnych osobach. Nie odnosimy się do żadnych konkretnych posłów – podkreślił Kuchciński „Sygnałach Dnia” w Polskim Radiu.

Dodał, że zmiana konstytucji jest możliwa jeszcze przed wyborami. – Jest na to zgoda sejmowej większości – powiedział i dodał, że PiS przekazało już Platformie Obywatelskiej zgodę na to, by pracami komisji ds. zmian w konstytucji pokierował Jan Rokita z PO.

Źródło: Życie Warszawy Polskie Radio