Polska

Miller powtarza: więzień CIA w Polsce nie było. "Wyrok niesprawiedliwy, niemoralny"

Polska

Miller: Trybunał stawia wyżej prawa morderców niż prawa ofiar
tvn24Miller: orzeczenie opiera się na plotkach

- To orzeczenie opiera się na plotkach, spekulacjach, domysłach. Orzeczenie Trybunału oceniam jako niesprawiedliwe i niemoralne - mówił Leszek Miller (SLD), który był premierem w czasie, gdy w Polsce miało działać tajne więzienie CIA. Jego zdaniem decyzja Trybunału w Strasburgu, który zasądził od Polski odszkodowania dla rzekomo torturowanych, to "stawianie praw morderców nad prawami ich ofiar".

- Po zamachach terrorystycznych w 2001 roku mój rząd, prezydent Aleksander Kwaśniewski i różne polskie agendy, rozpoczęliśmy ścisłą współpracę ze Stanami Zjednoczonymi i krajami najsilniej ugodzonymi zamachami, w celu zwalczania terroryzmu - poinformował Leszek Miller na konferencji prasowej.

"Trybunał stawia prawa morderców nad prawami ich ofiar"

- Dzięki tej współpracy Polska była, jest i będzie bezpieczna. Korzysta z parasola antyterrorystycznego - zaznacza Miller.

Lider SLD odniósł się do wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, którym stwierdził, że Polska naruszyła zakaz tortur, a na terenie naszego kraju byli przetrzymywani więźniowie CIA.

Były premier skomentował wyrok Trybunału w ostrych słowach. - Orzeczenie oceniam jako niesprawiedliwe, niemoralne. Opiera się na plotkach, spekulacjach, pomówieniach - mówił Miller.- Materiał polskich władz został przez Trybunał nieprzyjęty - dodał.

Jego zdaniem "Trybunał stawia wyżej prawa morderców nad prawami ich ofiar". - Kuriozum jest oczekiwanie, że Polska wypłaci tym mordercom milion złotych. Trybunał wycenia cierpienia ludzi, co zginęli. W Nowym Jorku, w Madrycie, w Londynie - wymieniał były premier.

"Mam nadzieję, że polskie władzy tej kwoty nigdy nie wypłacą"

- Mam nadzieję, że władze polskie nigdy tej kwoty nie wypłacą, bo pieniądze zasiliłyby konta terrorystów - zaznaczył.

- Wierzę, że rząd się odwoła od tej decyzji - mówił Miller. Więcej powiedzieć nie chciał, żeby "nie komplikować sytuacji", skoro orzeczenie jest nieprawomocne.

Pytany, czy wiedział, że w Polsce były więzienia CIA, w których torturowano ludzi odparł: - Wielokrotnie mówiłem, że takich więzień nie było i nie mam nic więcej w tej sprawie do powiedzenia.

ETPC: Polska naruszyła Konwencję Praw Człowieka

Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka, pozwalając CIA więzić na swoim terytorium dwóch domniemanych terrorystów - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Strasburgu. Stwierdzono również, że Polska nie dość skutecznie prowadziła śledztwo w tej sprawie i nie zapobiegła torturom oraz "nieludzkiemu traktowaniu" więźniów.

Skargi wnieśli Palestyńczyk Abu Zubajda i Saudyjczyk Abd al-Rahim al-Nashiri. Ich adwokaci domagali się uznania, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka.

Trybunał uznał, że Polska ma zapłacić 100 tys. euro al-Nashiriemu i 130 tys. euro Abu Zubajdzie.

Autor: bieru//rzw/kwoj / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości