Polska

Miliony z MSZ dla Rydzyka i organizacji związanych z prawicą

Polska

TVN 24Do 2018 roku ponad 700 tysięcy złotych trafi do uczelni ojca Tadeusza Rydzyka

Sześć milionów złotych z budżetu Ministerstwa Spraw Zagranicznych trafi do organizacji, z których część jest powiązanych z prawicą. W konkursie na prowadzenie Regionalnych Ośrodków Debaty Międzynarodowej wygrały między innymi, uczelnia ojca Tadeusza Rydzyka, organizacja publicysty „Gazety Polskiej” i fundacja prowadzona przez asystenta europosła PiS.

Regionalne Ośrodki Debaty Międzynarodowej to lokalne think tanki MSZ. Ich zadaniem jest przybliżanie obywatelom polskiej polityki zagranicznej oraz wzmocnienie współpracy pomiędzy resortem spraw zagranicznych, samorządami lokalnymi i organizacjami pozarządowymi. Ośrodki funkcjonują w 17 miastach.

Co roku MSZ organizowało konkursy na prowadzenie RODM w danym regionie. Od lat wygrywały go fundacje i stowarzyszenia wyspecjalizowane w tematyce współpracy międzynarodowej, z kontaktami, wiedzą i doświadczeniem.

W rozstrzygniętym na początku lipca przetargu przepadły wszystkie. Pieniądze zostały podzielone między organizacje, które będą zarządzały ośrodkami po raz pierwszy.

Szkoła dyplomacji imienia o. Tadeusza Rydzyka

Do 2018 roku ponad 700 tysięcy złotych trafi do uczelni ojca Tadeusza Rydzyka. To nie pierwszy sukces ojca dyrektora na polu współpracy z MSZ. Jego fundacja Lux Veritatis wygrała w czerwcu br. 200 tysięcy złotych w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2016".

Jaki pomysł na promowanie polskiej dyplomacji w regionie ma szkoła ojca Tadeusza Rydzyka?

- Udostępnienie oferty może nastąpić dopiero po podpisaniu umowy z oferentem, którego oferta stanie się jawna z chwilą zawarcia umowy na realizację zadania publicznego - informuje MSZ.

Przez 3 lata blisko 1,4 mln zł otrzyma Stowarzyszenie Ruch Kontroli Wyborów-Ruch Kontroli Władzy, któremu szefuje Jerzy Targalski, historyk i opozycjonista, znany również jako współautor słynnych "Resortowych dzieci" i publicysta „Gazety Polskiej”.

Stowarzyszenie RKW dostanie dotację, choć, jak podkreślają przedstawiciele organizacji, które przegrały w konkursie, nie ma ono doświadczenia w realizacji projektów.

Ruch został zarejestrowany w grudniu ubiegłego roku, tymczasem MSZ wymagało poprowadzenia w latach 2013-2015 co najmniej pięciu projektów. Marcin Dybowski z RKW pytany o doświadczenie stowarzyszenia, zanim zerwał połączenie z naszym dziennikarzem, powiedział tylko: - Z TVN24 nie utrzymujemy kontaktów.

MSZ także jest w tej kwestii lakoniczne: - Ruch Kontroli Wyborów-Ruch Kontroli Władzy spełnił wymóg posiadania doświadczenia.

Wirtualne twory?

W Katowicach projekt wspólnie z Ruchem Kontroli Wyborów będzie prowadzić Fundacja Patriotyczna Silesia Superior, której prezesem jest działacz Ruchu Narodowego Krzysztof Tracki. Jej siedziba, to zarośnięty krzakami dom jednorodzinny w Chorzowie. To właśnie tu do 2018 roku trafi ponad 700 tysięcy złotych. Wojciech Zrajko z zarządu Silesia Superior tłumaczy: - Wkrótce wynajmiemy lokal w centrum Katowic, mamy doświadczenie w organizacji konferencji na Wileńszczyźnie i we Lwowie, a w naszej Radzie Programowej zasiada senator Anna Maria Anders.

Siedziba Fundacji Patriotycznej Silesia SuperiorGoogle Street View

- To jest wirtualny twór. Można przegrać z kimś mocnym, ale jak przegrywamy z wirtualnym tworem, to po prostu boli - mówi Mateusz Matysiewicz, prezes katowickiej Fundacji na Rzecz Wspierania Edukacji i Rozwoju Samorządności Wśród Młodzieży VIRIBUS UNITIS.

Fundacja, która dotychczas prowadziła RODM w Katowicach, może się pochwalić 19-letnim doświadczeniem i świetnymi ocenami MSZ, ale w konkursie odpadła.

Również siedziba zwycięzcy konkursu ze Szczecina może budzić kontrowersje. Lokalny oddział Stowarzyszenia Ruch Kontroli Wyborów podnajmuje maleńki pokój w inkubatorze organizacji pozarządowych.

- Ruch jest kompletnie nieprzygotowany do prowadzenia RODM i na dodatek nie spełnia standardów lokalowych i technicznych, które w regulaminie konkursu zawarło MSZ - mówi Dorota Kowalewska, która prowadziła ośrodek w Szczecinie od 2013 roku.

Lokalny oddział Stowarzyszenia Ruch Kontroli Wyborówarchiwum własne

Jej organizacja, Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT (w tym roku aplikowała jako Media Dizajn – red.), otrzymywała dotychczas od MSZ najwyższe oceny, ale przegrała z Ruchem, którego działalność na Pomorzu Zachodnim jest w powijakach.

Zarzuty te odpiera Mariusz Łojko ze szczecińskiego RKW: - Wkrótce wynajmiemy nowy lokal, a wieloletnie doświadczenie mamy, bo przed rejestracją działaliśmy nieformalnie.

W obydwu przypadkach MSZ twierdzi jednak, że: - Oferent spełnił wymóg dysponowania odpowiednim zapleczem lokalowo-sprzętowym na potrzeby RODM zgodnie ze standardami prowadzenia Regionalnych Ośrodków Debaty Międzynarodowej.

Asystenci, działacze, znajomi

We Wrocławiu dofinansowanie trafi do Fundacji Młoda Rzeczpospolita, której przewodniczącym jest Błażej Duber, asystent europosła PiS Kazimierza M. Ujazdowskiego. Europoseł zasiada również w radzie fundacji.

Jeden z członków zarządu organizacji, który nie chce się wypowiadać oficjalnie, mówi: - Umowa z MSZ nie jest jeszcze podpisana, nie będziemy tego komentować.

W Opolu pieniądze otrzyma Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych "Horyzonty", które zakładał Marcin Ociepa, między innymi były asystent europosła prof. Ryszarda Legutki, członek Polski Razem Jarosława Gowina.

Obecnie prezesem tej instytucji jest Krzysztof Drynda, kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krapkowicach. Według doniesień lokalnej „Gazety Wyborczej”, stery w ARiMR w Opolu przejęli ludzie kojarzeni z wiceministrem sprawiedliwości Patrykiem Jakim.

Krzysztof Drynda w rozmowie z TVN24 mówi: - Jesteśmy (Marcin Ociepa i Krzysztof Drynda - red.) członkami Polski Razem, Zjednoczonej Prawicy, ale to nie oznacza, że nie możemy startować w konkursach.

Dopytywany, czy funkcjonujące od 2006 roku stowarzyszenie sięgało wcześnie po pieniądze z MSZ mówi: - Nie otrzymywaliśmy wcześniej żadnych grantów z konkursów ministerialnych.

W Gdańsku RODM poprowadzi Stowarzyszenie Morena, które powstało przy szczepie Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.

- Jego prezes jest kolegą z harcerstwa wiceministra spraw zagranicznych Jana Dziedziczaka - słyszymy od jednej z osób znających kulisy konkursu MSZ.

Adam Niemkiewicz, prezes Stowarzyszenia Morena podkreśla, że organizacja może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu projektów i pozyskiwaniu środków publicznych. - Prowadzimy między innymi Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct, sieć Eurodesk Pomorze i od lat mamy partnerów w całym województwie - wyjaśnia.

O znajomości z wiceministrem Dziedziczakiem mówi: - Jesteśmy instruktorami w tej samej organizacji, widzieliśmy się w życiu kilka razy, tego nie nazwałbym znajomością.

W Krakowie dofinansowanie otrzymał konserwatywny Ośrodek Myśli Politycznej. Wśród członków, autorów i współpracowników OMP wymienionych na stronie internetowej ośrodka są m.in. Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy i znany prawicowy dziennikarz Bronisław Wildstein.

W Rzeszowie nie wybrano żadnej organizacji, choć startowały Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania oraz Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej. Ta pierwsza prowadziła RODM od początku i była wzorowo oceniana przez MSZ. Od przedstawiciela jednej z instytucji, który chce pozostać anonimowy, słyszymy: - Nie wybrano żadnej oferty, bo zabrakło organizacji powiązanej z PiS.

Na te zarzuty MSZ odpowiada krótko: - Oferty były oceniane zgodnie z kryteriami opisanymi w regulaminie konkursu.

Zobacz listę ofert dofinansowanych w konkursie otwartym "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2016-2018"

Autor: Sebastian Napieraj, s.napieraj@tvn.pl//plw / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości