Polska

Miliony na podróże, 1,5 miliarda długu. Niezatapialny marszałek z PSL

Polska

Niesmaczne wydatki
TVN 24"Książę mazowiecki"?

25 tysięcy złotych za serwis maszyn do kawy, szkolenie dla kierowców marszałka województwa za 58 tysięcy i gazetka za dwa miliony. Takie wydatki ma zarządzane przez Adama Struzika Mazowsze, które tonie w długach. Opozycja twierdzi, że winna jest rozrzutność marszałka z PSL. Przezywany "księciem mazowieckim" samorządowiec z zajmowanej od 12 lat posady się nie rusza i ma duże poparcie w województwie.

Mazowsze od lat żyje ponad stan zaciągając pożyczki. Sytuacja stała się jednak wyjątkowo napięta dopiero ostatnio z powodu tak zwanego "janosikowego". Struzik oznajmił, iż Mazowsze nie ma pieniędzy, aby zapłacić daninę na rzecz biedniejszych samorządów. Rozwiązaniem ma być kolejna pożyczka, tym razem od rządu, w wysokości 220 mln zł w 2013 r. i 330 mln zł w 2014 r.

Marszałek honorowy
Marszałek honorowyTVN 24

Nie da się zaprzeczyć, iż Mazowsze tonie w długach. - Na chwilę obecną zadłużenie urzędu marszałkowskiego to jest ponad 1,5 mld złotych. Do tego dochodzą długi służby zdrowia w wysokości blisko 600 mln, a także długi spółek podległych marszałkowi - wylicza szef klubu radnych SLD w Sejmiku Mazowsza Grzegorz Pietruczuk. Opozycja zarzuca Struzikowi rozdęcie wydatków i marnotrawienie pieniędzy na takie rzeczy jak zagraniczne podróże przedstawicieli województwa (np. wyjazd marszałka do Seulu na targi żywności za siedem tysięcy. Ogólnie podróże samorządowców kosztowały 3,8 mln w osiem lat), gazetkę promującą osiągnięcia samorządu (dwa miliony w ostatnich latach) czy częste mycie samochodów służbowych (350 tysięcy w pięć lat). Eksperci zwracają uwagę, że to krople w morzu potrzeb, ale w czasach kryzysu finansów województwa takie wydatki dziwią.

Krytykowany jest też styl sprawowania władzy przez Struzika, który niezmordowanie objeżdża najróżniejsze lokalne uroczystości, przecina wstęgi i przyjmuje seryjnie tytuły honorowego obywatela. Pomimo bycia marszałkiem od ośmiu lat i znalezienia się Mazowsza w poważnych tarapatach nie ma dyskusji o jego ustąpieniu. Polityk ma silne poparcie na poziomie województwa od koalicji PO-PSL i tylko od niego zależy to, czy odda "stołek".

Autor: mk/tr / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości