Rzecznik Praw Dziecka alarmuje, ministerstwo odpowiada

Aktualizacja:
Autor:
mjz//now
Źródło:
PAP
Rzecznik Praw Dziecka znów o edukatorach seksualnych
Rzecznik Praw Dziecka znów o edukatorach seksualnychTVN24
wideo 2/7
TVN24Rzecznik Praw Dziecka znów o edukatorach seksualnych (wideo z 12.09)

Od kwietnia nie przeprowadza się operacji kardiologicznych u nienarodzonych dzieci, co skutkuje poważnymi konsekwencjami dla ich zdrowia i życia - wskazał rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. W piśmie do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zaapelował o pilne podjęcie działań w tej sprawie. Resort w odpowiedzi na Twitterze zapewnił, że takie zabiegi "są cały czas przeprowadzane".

Mikołaj Pawlak w wystąpieniu skierowanym do szefa resortu zdrowia poinformował, że do jego biura wpływają listy od fundacji dziecięcych i rodziców dzieci z wadami serca. Autorzy tych listów zwracają uwagę, że od kwietnia nie przeprowadza się operacji kardiologicznych u nienarodzonych dzieci.

Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka prowadzony od niemal dekady ministerialny "Program kompleksowej diagnostyki i terapii wewnątrzmacicznej w profilaktyce następstw i powikłań wad rozwojowych i chorób płodu" już nie działa.

"Program był wzorem dla świata, ratował zdrowie i życie dzieci"

"W Polsce wstrzymane są operacje kardiologiczne u nienarodzonych dzieci. Prowadzony od niemal dekady program był wzorem dla świata, ratował zdrowie i życie dzieci. Poprosiłem ministra zdrowia o pilną interwencję" - napisał w mediach społecznościowych RPD.

Mikołaj Pawlak w liście skierowanym do ministra Adama Niedzielskiego podkreślił, że sytuacja ta skutkuje poważnymi konsekwencjami dla zdrowia i życia nienarodzonych dzieci. "Pani prof. Joanna Szymkiewicz-Dangel (kierująca zespołem przeprowadzającym kardiologiczne zabiegi interwencyjne u płodów) poinformowała, że od kwietnia 2020 r., w oczekiwaniu na rozwiązanie zaistniałych trudności, zmarło już dwoje dzieci, zaś ciężarne pacjentki, u których dzieci stwierdzono choroby kardiologiczne zagrażające ich życiu i zdrowiu, są kierowane na leczenie poza granicami kraju" - napisał rzecznik.

List Rzecznika Praw Dziecka do Ministra Zdrowia o podjęcie działań w sprawie operacji serca dzieci nienarodzonych

RPD apeluje do ministra zdrowia o wznowienie prenatalnych operacji kardiologicznych

Wskazał, że w latach 2011-2020 zespół pod kierownictwem prof. Szymkiewicz–Dangel wykonał 128 zabiegów kardiologicznych w krytycznych wadach serca u 119 płodów, w tym 94 plastyki zastawki aortalnej, 15 plastyk zastawki płucnej, 5 balonowych poszerzeń otworu owalnego oraz 14 implantacji stentu do otworu owalnego, ze skutecznością 90 proc. "Program interwencji kardiologicznych u płodów to obecnie trzeci co do wielkości program na świecie" - podkreślił Rzecznik Praw Dziecka.

Zwrócił też uwagę, że do Biura RPD trafiły zgłoszenia od matek w ciąży, których dzieci wymagają prenatalnej operacji kardiologicznej, ale nie ma jej gdzie w Polsce przeprowadzić.

"Fundamentalistyczne poglądy" kontra "nic gorszącego". Politycy o Rzeczniku Praw Dziecka >>>

Pawlak zaapelował do ministra zdrowia o pilne podjęcie działań dla wznowienia realizacji takich zabiegów, bo - jak podkreślił - dotychczasowe próby znalezienia rozwiązania okazały się nieudane.

Jego zdaniem należałoby zorganizować jak najszybciej spotkanie wszystkich stron, mogących wpłynąć na wyciągnięcie programu z zapaści, w tym między innymi przedstawicieli ministerstwa, NFZ, nadzoru medycznego i zespołu realizującego program interwencji kardiologicznych.

Ministerstwo odpowiada w mediach społecznościowych

"Operacje kardiologiczne u nienarodzonych dzieci są cały czas przeprowadzane. Zabiegi finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Ministerstwo Zdrowia w ramach programu dotyczącego kompleksowej diagnostyki i terapii wewnątrzmacicznej, mogą być one wykonywane w 5 wysokospecjalistycznych ośrodkach w Polsce" - przekazał resort zdrowia na Twitterze.

Ministerstwo Zdrowia dodało, również w mediach społecznościowych, że szczegółowe informacje w tej sprawie zostaną przekazane "w oficjalnej odpowiedzi".

Resort ma na udzielenie takiej odpowiedzi 30 dni.

Autor:mjz//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości